czwartek, 4 października 2012

INAH zapowiada otwarcie Lagartero dla turystów

Oryginalny artykuł: Afinan detalles para abrir nuevo sitio maya

W ubiegłym tygodniu Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku poinformował, że w najbliższej przyszłości, po wielu latach prac archeologicznych, zostaną udostępnione dla zwiedzających ruiny majańskiego miasta Lagartero w stanie Chiapas. O miejscu tym wspominał już w 1974 roku Thomas Lee, przemierzający tereny wzdłuż rzeki Grijalva. Pierwsze badania prowadziła tu później Susan Ekholm, która odkryła kilka pochówków i znalazła fragmenty ceramiki, gliniane figurki, instrumenty muzyczne, kadzielnice, ozdoby z muszli i noże z obsydianu. Od 1990 roku regularne prace wykopaliskowe były prowadzone przez archeologów z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii w Meksyku.

Lagartero (fot. INAH)
Lagartero było zamieszkiwane co najmniej od 300 roku, ale szczyt rozwoju przypadł na późny okres klasyczny (700-900) i wczesny okres postklasyczny (900-1200). Większość budowli Lagartero została wzniesiona na małych wyspach i półwyspach, otoczonych jeziorami Lagos de Colón. Największa wysepka - El Limonal, o powierzchni ośmiu hektarów, stanowiła ceremonialne centrum miasta. Przy głównym placu powstały cztery piramidy, którym archeolodzy nadali nazwy: Pirámide de Las Vasijas (po stronie północnej), Dios del Viento (po stronie południowej), Pirámide del Guajil (po stronie wschodniej) i Pirámide de las Tumbas (po stronie zachodniej). Z wyjątkiem pierwszej piramidy, przed pozostałymi Majowie ustawili ołtarze. Na terenie miasta odkryto też boisko do gry w piłkę, pozostałości budowli mieszkalnych, a przede wszystkim dobrze zachowaną stelę o wysokości około dwóch metrów i szerokości 65 centymetrów, przedstawiającą prawdopodobnie miejscowego władcę.

Kierująca projektem dr Sonia Rivero Torres podała, że większość piramid mieściło w swych wnętrzach grobowce, w których archeolodzy odnaleźli liczne naczynia ceramiczne. Usytuowanie Lagartero, w pobliżu zachodnich Wyżyn Gwatemali, odgrywało znaczącą rolę w kontaktach handlowych i kulturowych. Znaleziona na terenie miasta ceramika i spotykane tutaj style architektoniczne budowli wskazują na wpływy  ośrodków leżących zarówno w gwatemalskim Petén, jak i na Płaskowyżu Meksykańskim.

  
 Wazy ceramiczne znalezione w Lagartero
(Narodowe Muzeum Antropologii w mieście Meksyk) 

Lagartero zachowało się wiele figurek antropomorficznych i zoomorficznych, które świadczą o istniejących tam warsztatach rzemieślnicznych.

1.2. 3. 
Figurki kobiet znalezione w  Lagartero
(1 - Muzeum Archeologiczne w Comitán, Chiapas;
2 i 3 - Narodowe Muzeum Antropologii w mieście Meksyk)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz