wtorek, 2 października 2012

Miasta Majów: Aké (stan Jukatan, Meksyk)

Izamal połączone było drogą sacbé z oddalonym o 32 kilometry Aké. Największy rozkwit Aké przypadł na okres klasyczny, choć miasto istniało już od okresu preklasycznego (300 r. p.n.e.) i przetrwało aż do połowy XV wieku. Obok Acanceh i Izamal było jednym z niewielu miast na północy Jukatanu, które zamieszkiwano nieprzerwanie przez tak długi czas. Przypuszczalnie był to dość znaczący majański ośrodek.

Ruiny Aké w połowie XIX wieku
(rysunek Fryderyka Catherwooda)
Ruiny zostały odkryte w 1842 roku przez Johna Lloyda Stephensa i Fryderyka Catherwooda, a pod koniec XIX wieku dotarł tu francuski podróżnik Desiré Charnay. Wówczas widocznych było jeszcze kilkanaście różnej wielkości piramid, zwieńczonych rozpadającymi się budowlami pałacowymi. Dzisiaj pozostały już tylko pokryte ziemią i porośnięte roślinnością pagórki, kryjące resztki dawnego miasta, które zajmowało niegdyś obszar czterech kilometrów kwadratowych.

Rysunek Desiré Charnaya przedstawiajacy jedną z miescowych piramid
Prace archeologiczne podjęto tutaj po raz pierwszy w 1979 roku. Najważniejszym i jak dotąd jedynym odrestaurowanym budynkiem jest Pałac z Kolumnami, położony przy rozległym placu. Na podstawie piramidalnej o wysokości sześciu metrów wznosi się trzydzieści sześć kolumn, z których każdą tworzy dziesięć kamiennych bloków. Dach budowli był zapewne wykonany z materiałów nietrwałych i z biegiem lat uległ całkowitemu zniszczeniu.

Pałac z Kolumnami
Pałac z kolumnami zajmował północną część wielkiego placu, przy którym od strony zachodniej wznosiły się Budowle 2 i 6, od południowej – Budowla 7, a od wschodniej – Budowle 9  i 13. Wokół centrum Aké rozmieszczone były budowle mieszkalne, stawiane na niewielkich platformach kamiennych. Miasto otoczone było murem obronnym. W 2003 roku archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii w Meksyku rozpczęli kolejne prace wykopaliskowe pod kierunkiem Beatriz Quintal.

Kolumny Pałacu. W głębi widać pozostałosci jednej z budowli
Do zniszczenia majańskich budowli przyczynili się okoliczni mieszkańcy. Na początku XIX wieku powstała tu bowiem hacjenda, do budowy której wykorzystano kamienie pochodzące z piramid, a otaczające je tereny zamieniono w pola, na których uprawiano agawę w celu pozyskiwania sizalu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz