sobota, 14 maja 2016

Malowidła naskalne w La Pintada (stan Sonora, Meksyk)

Oryginalny artykuł: Se cumplen diez anos de investigacion arqueologica y restauracion en La Pintada, Sonora

La Pintada jest najważniejszym miejscem z malowidłami naskalnymi w stanie Sonora (Meksyk). Położona jest w środkowo-południowej części stanu, w paśmie górskim Sierra Libre. Jest to wąwóz pełen trudno dostępnych schronisk skalnych, gdzie zachowało się ponad 2000 najróżniejszych malowideł. Niektóre z nich związane są z kulturą Centralnego Wybrzeża, której największy rozkwit przypadł na lata 700 – 1600 n.e.

Malowidła naskalne w La Pintada (fot. Mauricio Marat, INAH)
W tym roku mija dziesięć lat od momentu rozpoczęcia prac w La Pintada. Kierująca projektem Sandra Cruz podkreśla, że stanowią one jedno z największych wyzwań dla konserwatorów malowideł naskalnych.

Prace nad konserwacją malowideł (fot. Mauricio Marat, INAH)
Podczas pierwszych trzech sezonów przeprowadzono badania, które pozwoliły ustalić metody konserwacji w przypadku paneli zniszczonych przez wiatr, deszcz i słońce, biorąc pod uwagę również rodzaj skały, na której znajdują się malowidła i ich umiejscowienie. Malowidła w dolnej części narażone są na wilgoć, a w górnych częściach – na szkodliwe wpływy wiatru. Jedne panele znajdują się w cieniu, a inne są wystawione bezpośrednio na słońce.

Malowidło naskalne w La Pintada (fot. Mauricio Marat, INAH)
Jednocześnie oczyszczono teren ze zniszczeń dokonanych przez przypadkowych zwiedzających. Rozpoczęto prace w miejscach łatwiej dostępnych, gdzie znajdowało się najwięcej współczesnych graffiti i śmieci. W kolejnym etapie zajęto się miejscami mniej stabilnymi, w tym Elementami Q, M i R. Element R to ogromna ściana skalna podzielona na jedenaście paneli z malowidłami.

Wizerunki zwierząt na malowidle w La Pintada (fot. Mauricio Marat, INAH)
Podczas ostatnich czterech sezonów prac skupiono się na konserwacji głównego panelu, zwanego Elementem G. Jest on szczególnie ważny, gdyż to właśnie tam znajduje się najwięcej malowideł prekolumbijskich, pochodzących z najróżniejszych okresów aż do momentu kontaktu z Hiszpanami.

Malowidła naskalne w La Pintada (fot. Mauricio Marat, INAH)
Prace prowadzone są w poszczególnych sekcjach, a wyjątkowo trudny dostęp do malowideł wymagał zbudowania specjalnego, drewnianego rusztowania. Grupa siedmiu osób (czterech konserwatorów i trzech woluntariuszy) pracuje na wysokości 25 metrów, nad wyschniętym strumieniem, w pełnym słońcu i przy temperaturze przekraczającej 38 stopni Celsjusza. Warunki są zatem wyjątkowo uciążliwe, a sama konserwacja malowideł wymaga niezwykłej precyzji.

Prace konserwatorskie Elementu G stały się możliwe dzięki zbudowaniu specjalnego,
drewnianego rusztowania (fot. Mauricio Marat, INAH)
Malowidła naskalne w La Pintada przedstawiają wypracowane formy geometryczne, wizerunki jeleni i ptaków, czy też postacie ludzkie z różnymi nakryciami głowy. Miejsce to ma zostać wkrótce udostępnione zwiedzającym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz