czwartek, 15 grudnia 2016

Meksyk odzyskał kolejne zrabowane artefakty

Oryginalny artykuł: Restituyen al gobierno mexicano 12 piezas arqueologicas incautadas en Italia

Do Meksyku powróciło dwanaście prekolumbijskich artefaktów, przechwyconych podczas rutynowej kontroli na lotnisku we włoskim mieście Ankona. Odzyskanie zrabowanych przedmiotów było możliwe dzięki współpracy rządów Meksyku i Italii w sprawie przekazywania dóbr kulturowych. Jak podaje archeolog Omar Silis, wśród artefaktów znajduje się olmecka figurka z lat 800-200 p.n.e.

Figurka olmecka (fot. Héctor Montaño, INAH)
Inna figurka, pochodząca prawdopodobnie z grobu szybowego na terenie stanu Nayarit w Zachodnim Meksyku, przedstawia osobę grająca na marakasach.

Figurka z rejonu Nayarit przedstawiająca osobę grająca na maraksach  
(fot. Héctor Montaño, INAH)  
Wyróżnia się też waza z Teotihuacan i figurka typowa dla kultury Remojadas, zamieszkującej niegdyś ziemie obecnego stanu Veracruz. Wśród artefaktów jest również niewielka kamienna rzeźba wykonana w stylu Mezcala, typowym dla obszaru dzisiejszego stanu Guerrero.

Po lewej: figurka kultury Remojadas, po prawej: waza z Teotihuacan 
(fot. Héctor Montaño, INAH)   
Diego Prieto Hernández z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) podkreśla, że chociaż ilość odzyskanych przedmiotów jest stosunkowo niewielka, to jednak są one reprezentatywne dla kultur prekolumbijskich zamieszkujących różne rejony Meksyku.

Inne drobne artefakty przechwycone w Ankonie (fot. Héctor Montaño, INAH) 

2 komentarze:

  1. Co to jest RYTUALNA kontrola?
    Czy podczas kontroli były składane jakies ofiary?

    OdpowiedzUsuń
  2. Już poprawiłam na "rutynowej". Dziękuję za zwrócenie uwagi na pomyłkę. Jak widać za duzo myślę o majańskich rytuałach :-)

    OdpowiedzUsuń