sobota, 3 grudnia 2016

Kolejne malowidła naskalne z rejonu Machu Picchu

Oryginalny artykuł: Encuentran nuevas pinturas rupestres en zona de proteccion de Machu Picchu

Przy Drodze Inków, prowadzącej do Machu Picchu natrafiono na kolejne pozostałości prekolumbijskie, w tym pochówki, miejsca kultu huacas i schroniska skalne z malowidłami.

Malowidło naskalne z rejonu Machu Picchu (źródło fot. Andina)
Archeolog Francisco Huarcaya przekazał, że odkryć dokonano w miejscu znajdującym się na wysokości 88-ego kilometra trasy kolejowej Cusco-Machu Picchu, na lewym brzegu rzeki Vilcanota, na wzgórzu Taparayoq Tunasmoqo. Sakralne znaczenie tej przestrzeni wyznaczają święte góry Apu Wakaywillka (La Verónica), Casamintuyoc, Misti oraz rzeki Salkantay i Wilkamayu (Vilcanota).

Jedno z malowideł naskalnych odkrytych przez Francisco Huarcaya (źródło fot. Andina)
Malowidła zachowały się w schroniskach skalnych wzgórza, w jego części środkowej i górnej. Związane są one z kontekstem grzebalnym i ceremonialnymi huacas. Malowidła przedstawiają figury geometryczne, postacie antropomorficzne, zwierzęta wielbłądowate, ptaki, lisy, węże, ropuchy, zygzaki, którą mogą symbolizować błyskawice lub boga Illapa, rośliny przypominające kukurydzę, kręgi i linie proste, w większości w kolorze czerwonym. Jak podkreśla Francisco Huarcaya, biorąc pod uwagę kombinacje różnych elementów ikonograficznych można przyjąć, że wyrażają one ideologię andyjską, kult wody, płodność zwierząt i pojęcie tożsamości grupowej.

Malowidło naskalne z rejonu Machu Picchu (źródło fot. Andina)
U podnóża Taparayoq Tunasmoqo znaleziono pozostałości budowli, murów oporowych i kanałów wodnych. Znajdowały się tam również pochówki z czasów kultury Killke i z epoki Inków. Chociaż miejsca te zostały już wcześniej zniszczone przez rabusiów, to zachowane szczątki kostne pozwolą na przeprowadzenie analiz.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz