czwartek, 29 grudnia 2016

Chilijscy uczeni badają mumie kultury Chinchorro

Oryginalny artykuł: Scans unveil secrets of world's oldest mummies

Chilijscy uczeni postanowili przeprowadzić szczegółowe badania najstarszych mumii na świecie, pozostawionych przez przedstawicieli kultury Chinchorro, którzy w latach 10000-3400 p.n.e. zamieszkiwali ziemie należące obecnie do Peru i Chile, położone na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, na skraju Pustyni Atakama. Ludzie ci, zajmujący się łowiectwem i rybołówstwem, mumifikowali ciała swych zmarłych już około 7400 lat temu, a zatem około 2000 lat wcześniej niż starożytni Egipcjanie. W minionym tygodniu piętnaście mumii Chinchorro zostało przewiezionych do kliniki Los Condes w Santiago, gdzie zostanie przeprowadzona analiza DNA i skanowanie z wykorzystaniem tomografii komputerowej. Jak podaje radiolog Marcelo Galvez, wykonano już tysiące obrazów, a badania skupiły się głównie na zmumifikowanych dzieciach i płodach. Uczeni zamierzają przeprowadzić wirtualną sekcję zwłok, nie dotykając ich, dzięki czemu będzie można zachować je na kolejne tysiące lat. Stosując najnowsze technologie komputerowe, postanowiono zrekonstruować mięśnie i rysy twarzy, aby odtworzyć wygląd dawnych mieszkańców.

Jedna z mumii pozostawionych przez kulturę Chinchorro (fot. Martin Bernetti)
Marcelo Galvez dodał, że jednocześnie chcieliby dowiedzieć się więcej o tym, jak przedstawiciele kultury Chinchorro mumifikowali ciała. Wiadomo, że najpierw ostrożnie usuwano skórę i mięśnie zmarłych. Następnie, z drewna, roślin i gliny rekonstruowano ciało na pozostawionym szkielecie, po czym z powrotem nakładano oryginalną skórę i zszywano, dodając usta, oczy i włosy, a na twarzy układano maskę. Veronica Silva, specjalistka w zakresie antropologii z Museo Nacional de Historia Natural w Santiago uważa, że prawdopodobnie mumie były wykonywane przez najbliższą rodzinę. Najstarsze przykłady zmumifikowanych zwłok spotykamy w przypadku płodów i noworodków. Co prawda podstawowy sposób mumifikacji pozostawał taki sam, ale jednak każda mumia wykazuje pewne innowacje artystyczne i technologiczne, jedyne w swoim rodzaju. Wraz z upływem lat następowały zmiany, a najpóźniejsze mumie są najbardziej wypracowane.

Mumia kultury Chinchorro (fot. Reuters)
Począwszy od 1903 roku odkryto około 180 mumii Chinchorro. Wszystkie znaleziono w pobliżu plaży, co dowodzi, że nie umieszczano ich w żadnych specjalnych budowlach. Jak podaje Veronica Silva, najmniejsza mumia nie była w rzeczywistości typową mumią, gdyż w jej wnętrzu nie było żadnego szkieletu ani nawet kości. Była to po prostu figurka, przypuszczalnie przedstawiająca osobę, która nie mogła zostać zmumifikowana. Chilijscy specjaliści pobrali również próbki skóry i włosów z mumii, aby zbadać ich DNA i ustalić ewentualne powiązania genetyczne ze współczesną populacją, zamieszkującą Chile.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz