środa, 1 lutego 2017

Nowe odkrycia w Huaca de la Luna

Oryginalny artykuł: Cultura Moche: encuentran tres tumbas en Huaca de la Luna

Na terenie Huaca de la Luna, na stanowisku archeologicznym w prowincji Trujillo, La Libertad (Peru) dokonano nowych odkryć. Na Placu Północnym Platformy Uhle, po zachodniej stronie Huaca de la Luna natrafiono na trzy grobowce, w których złożono przedstawicieli elity kultury Moche, kapłanów lub władców. Grobowce pochodzą z 650 r. n.e., tak zwanej fazy Moche IV. Archeolog Enrique Zavaleta Paredes, odpowiedzialny za prace wykopaliskowe przekazał, że był to teren sakralny i prywatny, wykorzystywany na rytuały o charakterze grzebalnym. W dwóch grobowcach znaleziono szczątki osób zmarłych w wieku około 40 i 18 lat, którym towarzyszyły naczynia ceramiczne wspaniałej jakości. W trzecim grobie również odkryto dwa naczynia ceramiczne. Siedem kolejnych grobowców nie zostało jeszcze zbadanych.

Plac przy Huaca de la Luna (źródło fot. Peru21)
Nieco wcześniej, w tym samym rejonie natrafiono na Mur Południowy o długości co najmniej 40 metrów, ozdobiony reliefami przedstawiającymi węże – motyw często spotykany w kulturze Moche. Natomiast na Murze Wschodnim zachował się relief, ukazujący walkę pomiędzy dwiema postaciami znanymi z mitologii Moche, Bóstwem Gór i Demonem Morskim. 

Jeden z wizerunków węży (źródło fot. Peru21)
Odkryto również 20 studzienek, których przeznaczenie nie jest jeszcze znane Innym ciekawym znaleziskiem jest wazon, którego wewnętrzne ściany są ozdobione postaciami siedmiu posłańców chasquis z torbami w dłoniach. 

Mury pokryte reliefami (fot. Johnny Aurazo)
Ricardo Morales, kierujący Projektem Archeologicznym „Huacas del Sol y la Luna” uważa, że nowe odkrycia są znaczące i potwierdzają przekonania Maxa Uhle, który w latach 1899-1900 prowadził prace wykopaliskowe na terenie kompleksu archeologicznego i uważał, że plac noszący obecnie jego imię jest jednym z trzech najważniejszych miejsc tego stanowiska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz