niedziela, 12 lutego 2017

Teteles de Santo Nombre - nowe stanowisko archeologiczne w stanie Puebla (Meksyk)

Oryginalny artykuł: Abren la zona arqueologica Teteles de Santo Nombre y su museo de sitio

Pod koniec stycznia bieżącego roku zostało otwarte dla zwiedzających nowe stanowisko archeologiczne Teteles de Santo Nombre, położone na terenie gminy Tlacotepec de Benito Juarez, na południe od Puebli. Słowo teteles oznacza w języku nahua „kamienne wzgórze”. Przez 15 lat prowadził tam badania archeolog Blas Castellón Huerta. Otwarcie stanowiska archeologicznego i miejscowego muzeum jest wynikiem kilku lat intensywnych prac wykopaliskowych, podjętych przez Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) przy wsparciu władz stanu Puebla. 

Budowla piramidalna w Teteles de Santo Nombre (fot. Mauricio Marat, INAH)
Antropolog Diego Prieto z INAH zaznaczył, że Teteles de Santo Nombre jest największym ośrodkiem prekolumbijskim w rejonie Tehuacán-Zucatlán. Jego obecny wygląd to zaledwie niewielka część dawnego miasta i dlatego prace archeologiczne będą kontynuowane. Teteles de Santo Nombre zajmuje obszar około 60 hektarów i do dnia dzisiejszego zachowały się tam pozostałości platform dawnych budowli mieszkalnych, piramidy, place, tarasy i ołtarze. Było współczesne tak wielkim miastom, jak Teotihuacan i Cholula, a okres jego największego rozkwitu przypadł na lata 400-650 n.e. 

Platformy dawnych budowli w Teteles de Santo Nombre (fot. Mauricio Marat, INAH)
W architekturze Teteles de Santo Nombre można dopatrzyć się podobieństwa do miast z rejonu Tehuacan i Mixteca, a także z doliny Puebla-Tlaxcala i nawet Teotihuacan. Ośrodek ten odgrywał znaczącą rolę w okresie klasycznym i stanowił ważny punkt tras handlowych. Mieszkańcy miasta utrzymywali bliskie relacje z miastami leżącymi nad Zatoką Meksykańską, w Centralnym Meksyku i na ziemiach obecnego stanu Oaxaca.

Wizerunek boga Yacatecuhtli wystawiony w miejscowym muzeum (fot. Mauricio Marat, INAH)
Archeolog Blas Castellón wyjaśnił, że do tej pory nie są znane przyczyny opuszczenia miasta. Jednak zanim to nastąpiło, mieszkańcy Teteles de Santo Nombre rytualnie zniszczyli wszelkie przedmioty i budowle, po czym zasypali je ziemią. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz