czwartek, 6 kwietnia 2017

Zwiedzanie Tulum z aplikacją INAH

Oryginalny artykuł: Preparan aplicacion de realidad aumentada para la zona arqueologica de Tulum

Majańskie miasto Tulum (stan Quintana Roo, Meksyk), stanowiące wspaniałe połączenie prekolumbijskiej architektury z wodami Morza Karaibskiego, jest jednym z meksykańskich stanowisk archeologicznych najczęściej odwiedzanych przez turystów (około 1,5 miliona rocznie). Wyróżnia się także pracami konserwatorskimi malowideł ściennych, prowadzonymi przez specjalistów Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH). Z tego powodu, już od 2014 roku przygotowywany jest pilotażowy projekt, którego celem będzie udostępnienie zwiedzającym aplikacji, pozwalającej zapoznać się lepiej z zabytkami Tulum.

Tulum (fot. Mauricio Marat, INAH)
W projekcie uczestniczą, między innymi, konserwatorzy zabytków, archeolodzy, architekci, programiści i graficy. Aplikacja ma być gotowa w połowie bieżącego roku. Będzie bezpłatna i kompatybilna z systemami operacyjnymi iOS i Android. Materiały audiowizualne (teksty informacyjne, fotografie, filmy video, animacje) zostaną przygotowane w językach hiszpańskim i angielskim.

Wirtualna rekonstrukcja budowli (fot. INAH)
María Eugenia Rivera i Alma Itzel Méndez (biorące udział w przedsięwzięciu) oraz Patricia Meehan (od 2011 roku odpowiedzialna za projekt konserwacji i badań malowideł ściennych na wschodnim wybrzeżu stanu Quintana Roo) podają, że po pobraniu aplikacji nie będzie ona wymagała połączenia z Internetem.

Maska boga Itzamna (fot. INAH)
W aplikacji system rzeczywistości rozszerzonej będzie dostępny dla czterech głównych budowli w ceremonialnym centrum Tulum, a mianowicie: Budowli 1 (zwanej również Zamkiem), Budowli 5 (Świątyni Zstępującego Boga), Budowli 16 (Świątyni Malowideł) i tak zwanego Domu Halach Uinic. Budowle te zostały wybrane ze względu na malowidła ścienne, nad odrestaurowaniem których pracowała Patricia Meehan i jej zespół. Jak podkreśla María Eugenia Rivera, zwiedzający nie mogą zobaczyć malowideł, które kryją wnętrza budowli i dlatego rzeczywistość rozszerzona stanowi prosty sposób przedstawienia zachowanych scen i przekazania odpowiednich informacji na ich temat.

Fotografia i wirtualna rekonstrukcja jednego z malowideł (fot. INAH)
Patricia Meehan zaznaczyła również, że klimat i bliskość morza sprawiają, iż wilgotność, zasolenie i nasłonecznienie, a nawet obecność iguan wyrządzają szkody w Tulum. Z tego powodu wyznaczono specjalne ścieżki dla zwiedzających i zabroniono wchodzenia na niektóre budowle. W rezultacie wiele osób nawet nie wie o istnieniu malowideł ściennych. Alma Itzel Méndez dodała, że dzięki aplikacji będzie można zobaczyć trójwymiarowy model każdej ze wspomnianych budowli, poznać jej wygląd oryginalny i fazy konstrukcyjne, dowiedzieć się o malowidłach ściennych i elementach dekoracyjnych, na przykład reliefach lub maszkaronach zdobiących fasady.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz