wtorek, 16 maja 2017

Badania topograficzne dostarczają nowych informacji na temat Tiahuanaco

Oryginalny artykuł: Unexpected Finds Increase Mystery Surrounding Tiahuanaco Citadel

Podczas prac, prowadzonych w ramach projektu sponsorowanego przez UNESCO i kierowanego przez hiszpańskiego archeologa Jose Ignacio Gallegos, dokonano kilku niespodziewanych odkryć na terenie dawnego Tiahuanaco (Tiwanaku) w Boliwii. Celem projektu nie były wykopaliska, a jedynie badania topograficzne, podczas których wykorzystano zdjęcia zarówno satelitarne, jak i uzyskane dzięki ośmiu dronom. Okazało się, że kompleks archeologiczny jest znacznie bardziej rozległy niż uważano do tej pory i zajmuje teren o powierzchni co najmniej 650 hektarów.

Ruiny Tiahuanaco (źródło fotografii: Latin American Herald Tribune)
Przede wszystkim zdołano wykazać, ze jedna z najmniej zbadanych i stosunkowo enigmatycznych części kompleksu, znana jako Puma Punku, rozpościera się na obszarze około 14 hektarów, obejmując rozległe ruiny i ziemny kopiec z kamiennymi blokami. Poza tym, znajduje się tam duży plac i dwie platformy, stanowiące prawdopodobnie część piramidy. Wyniki prac dowodzą również, że w pobliżu świątyni Kalasasaya wznosiła się inna kamienna konstrukcja, być może o charakterze sakralnym. Natrafiono też na pozostałości sieci kanałów wodnych i około stu pomieszczeń mieszkalnych o okrągłych podstawach.

Prace wykopaliskowe zostaną podjęte przypuszczalnie we wrześniu bieżącego roku. Z pewnością wzbogacą dotychczasową wiedzę na temat Tiahuanaco, którego początki mogą, zdaniem historyków, sięgać nawet połowy II tysiąclecia p.n.e. Na początku VIII w. n.e. Tiahuanaco było znaczącym ośrodkiem, który rozszerzał swoje wpływy i przetrwał do około 1100 r. n.e.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz