niedziela, 28 maja 2017

Archeolodzy powrócili do Huaca Garagay (Peru)

Oryginalny artykuł: Gran hallazgo en huaca de Lima: descubren frisos de 3500 anos de antiguedad

Po trzydziestu latach przerwy zostały wznowione prace na terenie stanowiska archeologicznego Huaca Garagay, leżącego w dystrykcie San Martín de Porres. Huaca Garagay zajmuje obszar 22 hektarów, datowana jest na lata 1800-800 p.n.e. i jest najlepszym przykładem architektury i sztuki z okresu formatywnego w rejonie Limy, wykazując podobieństwo do kultur Cupisnique i Chavín. W ostatnim okresie odkryto tam wyrzeźbiony w glinie i polichromowany fryz sprzed 3500 lat, przedstawiający, między innymi, bóstwo z cechami jaguara.

Polichromowany fryz w Huaca Garagay (fot. Andina)
Héctor Walde, kierujący grupą archeologów wyjaśnił, że fryz zdobi pilaster budowli, wzniesionej przy dziedzińcu ceremonialnym Huaca Garagay i przypomina fryzy z Chavín de Huántar, choć może być wcześniejszy. Natrafiono też na schody prowadzące z rozległego placu do atrium kompleksu archeologicznego.

Odsłanianie fryzu w Huaca Garagay (fot. Andina)
W Huaca Garagay znajduje się jedyna w rejonie Limy, w pełni zachowana świątynia w formie litery U. Cały kompleks obejmuje główną piramidę o wysokości 30 metrów. W jej centralnej części mieści się wspomniane atrium, o wymiarach 25 na 25 metrów, ozdobione fryzami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz