środa, 24 maja 2017

W Meksyku odkryto grotę z jednymi z najstarszych malowideł naskalnych w Ameryce

Oryginalny artykuł: Investigan en Cuernavaca el hallazgo de una cueva que podria albergar las pinturas rupestres mas antiguas de America

Antropolog Rafael Rodríguez Brito, dzięki wskazówkom otrzymanym od jednego z mieszkańców Buena Vista del Monte, leżącego w rejonie miasta Cuernavaca (stan Morelos, Meksyk), znalazł grotę z malowidłami naskalnymi, przedstawiającymi głównie ludzkie dłonie. Poza tym, w jaskini zachowały się fragmenty ceramiki i małe kolby pierwotnej odmiany kukurydzy. Badacz niezwłocznie powiadomił o tym odkryciu Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH). Małe kolby kukurydzy znajdujące się we wnętrzu groty mogłyby dowodzić, że kukurydzę zaczęto uprawiać nie tylko w rejonie Chalco, ale i w okolicach Cuernavaca, o czym do tej pory nie wiedziano.

Nowo odkryta grota z malowidłami naskalnymi
(źródło fotografii: El Diario de Morelos)
Malowidła znacznie poprzedzają nie tylko czasy cywilizacji Olmeków, ale są wcześniejsze niż malowidła w jaskini Ticumán, również w stanie Morelos. Specjalistami, którzy zbadali nowo odkrytą grotę byli: antropolog Rafael Rodríguez Brito i jego brat Ricardo, archeolog peruwiańskiego pochodzenia Pavel Carlos Leiva García, prowadzący oficjalną inspekcję ze strony INAH oraz peruwiańska archeolog Judith García. Uczeni ustalili, że technika wykonania malowideł naskalnych mogłaby wskazywać na ich pochodzenie sprzed 15 000 – 10 000 lat, co czyniłoby je jednymi z najstarszych malowideł naskalnych w Ameryce. W Argentynie znajdują się jaskinie, w których pochodzące sprzed 10 000 lat malowidła, przedstawiające dłonie, zostały wykonane podobną techniką. Zatem malowidła z groty w rejonie miasta Cuernavaca mogłyby pochodzić z tego samego lub wcześniejszego okresu.

U wejścia do groty znajdują się niewielkie kamienne schody. Sama grota ma nieco ponad metr wysokości i chociaż jest pochodzenia naturalnego, to na bocznych ścianach jaskini zachowały się wyraźne ślady narzędzi, świadczące o powiększaniu jej wnętrza. Znalezione w grocie fragmenty ceramiki z czasów prekolumbijskich dowodzą, że z groty korzystano przez tysiące lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz