niedziela, 13 sierpnia 2017

Nowe odkrycia związane z kulturą Marcavalle (Cusco, Peru)

Oryginalny artykuł: Descubren en Cusco muro circular de mas de 3 mil anos de antiguedad

Podczas wykopalisk na terenie stanowiska archeologicznego Marcavalle w rejonie Cusco odkryto mur z kamienia i gliny, otaczający przestrzeń w kształcie okręgu o średnicy siedmiu metrów. Jak podaje kierująca pracami Luz Marina Monroy, mur ograniczał miejsce, które nie tylko służyło zamieszkaniu, ale i odprawianiu rytuałów. Natrafiono również na fragment podobnego muru, który otaczał dawny warsztat rzemieślniczy i magazyn.

Fragmenty muru odkopanego w Marcavalle (fot. Andina)
We wnętrzach budowli znaleziono wiele fragmentów naczyń ceramicznych kultury Marcavalle, pochodzących sprzed około 3000 lat. Na niektórych zachowały się motywy zdobnicze, w tym wizerunki zwierząt i ludzi.

Jeden z motywów zdobniczych na ceramice odkrytej w Marcavalle (fot. Andina)
Wśród odkrytych przedmiotów znajdują się również: ostrza strzał, paciorki z kamienia i kości, igły, szpikulce i szpatułki wykonane z kości zwierzęcych oraz figurki. Natrafiono też na ślady dawnych palenisk, szczątki kostne psów i ssaków wielbłądowatych oraz pozostałości kukurydzy, fasoli i palmy chonta.

Fragmenty naczyń ceramicznych znalezionych w budowlach w Marcavalle (fot. Andina)
Nowe znaleziska potwierdzają, że kultura Marcavalle pojawiła się w czasach, kiedy to w Ancash rozwijała się kultura Chavín, a w rejonie Ica – kultura Paracas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz