niedziela, 15 października 2017

Odtworzenie wyglądu "Damy Czterech Tupus"

Oryginalny artykuł: Revelan rostro de la "Dama de los cuatro tupus" de Caral

W ubiegłym roku pojawiła się informacja o odkryciu na terenie stanowiska archeologicznego Áspero (dolina Supe) pochówku kobiety o wysokim statusie społecznym, pochodzącym sprzed 4500 lat (czytaj: Pochówek kobiety sprzed 4500 lat odkryty w Aspero). Kobietę nazwano „Damą Czterech Tupus”, gdzie słowo tupu określa kościane szpile do spinania, znalezione przy zmarłej. Obecnie, dzięki zastosowaniu techniki trójwymiarowego obrazu, zdołano zrekonstruować jej wygląd.

Wygląd "Damy Czeterch Tupus" (fot. Andina)
Tej skomplikowanej pracy podjął się Brazylijczyk Cícero Moraes, który juz wcześniej przygotował podobne rekonstrukcje wyglądu dwojga peruwiańskich świętych (Świętej Róży z Limy i Świętego Marcina z Porres) oraz „Władcy z Sipán” (czytaj: Odtworzenie wyglądu "Władcy z Sipan") i „Pani z K’anamarka”. Tym razem zadanie okazało się nieco trudniejsze, gdyż lewa strona twarzy kobiety uległa zniekształceniu i należało zachować szczególną ostrożność przy jej odtwarzaniu.

Stopniowe odtwarzanie lewej strony twarzy kobiety (fot. Andina)
Cícero Moraes przekazał, że najpierw wykonano fotografie całej czaszki, potem usunięto ciemną masę pokrywającą jej lewą stronę, a dopiero później zrekonstruowano ją na zasadzie lustrzanego odbicia prawej części twarzy. Po zakończeniu tego procesu przystąpiono do umieszczenia mięśni, skóry, włosów, oczu i pozostałych elementów, które pozwoliły nadać twarzy jej ostateczny wygląd.

Rekonstrukcja wyglądu kobiety (fot. Andina)
Prace trwały dwa miesiące i były prowadzone w ścisłej współpracy z archeologami ze stanowiska Caral i z Uniwersytetu Inca Garcilaso de la Vega.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz