wtorek, 27 września 2016

Odtworzenie wyglądu "Władcy z Sipán”

Oryginalny artykuł: Lord of Sipan's face reconstructed using 3D imaging

Kiedy w 1987 roku, w Huaca Rajada (północne Peru), Walter Alva natrafił na wspaniały grobowiec tak zwanego „Władcy z Sipán”, odkrycie to uznano za jedno z najbardziej znaczących w archeologii XX wieku. Uczeni przyjęli, że pochowany mężczyzna był wysokiej rangi wojownikiem-kapłanem i jednocześnie zarządzał rejonem doliny Lambayeque. Obecnie, dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, przygotowano trójwymiarowy obraz, dzięki któremu możemy przekonać się, jak "Władca z Sipán” wyglądał za życia. Zadania tego podjęli się brazylijscy eksperci zajmujący się medycyną sądową, we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Inca Garcilaso de la Vega i z Muzeum Tumbas Reales de Sipán.

Kolejne etapy pracy nad zrekonstruowaniem wyglądu "Władcy z Sipán"
(fot. Muzeum Tumbas Reales de 
Sipán)

Prace trwały trzy miesiące i zadanie nie było takie łatwe, gdyż już w momencie odkrycia czaszka zmarłego była połamana na 96 fragmentów. Należało je zatem najpierw złożyć wirtualnie w jedną całość, po czym przystąpiono do wykonania fotografii pod różnymi kątami. Dr Paulo Miamoto, kierujący badaniami antropologicznymi przekazał, że władca zmarł śmiercią naturalną w wieku około 45-55 lat i miał 1,67 m wzrostu. Stan uzębienia dowodzi dobrego odżywiania i choć natrafiono na kilka ubytków zębowych i początkowe stadium artretyzmu, to można je uznać za typowe w tym wieku. Mężczyzna, jak przystało na osobę o wysokim statusie społecznym, nie wykonywał za życia żadnej ciężkiej pracy fizycznej.

Zrekonstruowany wizerunek "Władcy z Sipán" (fot. Caters News)
Sporządzając trójwymiarowy wizerunek „Władcy z  Sipán”, uwzględniono też jego ozdoby i akcesoria złożone w grobowcu, a zatem nakrycie głowy, pektorał z paciorków z muszli, ozdoby nosa i uszu oraz naszyjnik i sceptr wykonane ze złota i srebra.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz