sobota, 17 września 2016

Błękit indygowy znany był w Peru już 6000 lat temu

Oryginalny artykuł: The world's earliest known use of indigo dye found in Peru

Kiedy Hiszpanie dotarli do Ameryki, andyjskie techniki tkackie i sposoby barwienia tkanin wywarły na nich wielkie wrażenie. Najstarsze pozostałości bawełnianych tkanin, znalezionych na tym terenie, pochodzą z Huaca Prieta, z centrum ceremonialnego w regionie La Libertad (Peru), gdzie prace archeologiczne prowadzono już w latach 40-tych XX wieku. Wcześniejsze badania sugerowały, że najdawniejsze tkaniny bawełniane z tego ośrodka, wykonane z przędzy w niebieskim kolorze, mogą być datowane na około 6000 lat. Jednak nie potrafiono wówczas stwierdzić, czego użyto do wyrobu tego barwnika.

Bawełniana tkanina z Huaca Prieta, utkana z przędzy w białym i niebieskim kolorze,
pochodząca sprzed 5848-5585 lat (fot. Lauren A. Badams)
W najnowszych badaniach, które przeprowadzili Jan Wouters (University College London, Wielka Brytania), Ana Claro (Instituto dos Museus e da Conservação, Lizbona, Portugalia), Jeffery Splitstoser (The George Washington University, USA) i Tom D. Dillehay (Vanderbilt University, USA), wykorzystano fotodiody i wysokosprawną chromatografię cieczową (HPLC). Po przeanalizowaniu próbek niebieskiej przędzy, pobranych z tkanin znalezionych w Huaca Prieta okazało się, że błękitny barwnik otrzymano z rośliny indygowca.

Do tej pory najstarsze wykorzystanie indygowca do wyrobu pigmentu zostało udokumentowane dla Starożytnego Egiptu, którego mieszkańcy farbowali tkaniny na niebiesko około 4400 lat temu. Inne wczesne przykłady barwnika z indygo znane są z artefaktów pochodzących z Chin, sprzed około 3000 lat. Niektórzy uczeni sądzą, że indygo mogło być używane wcześniej na Bliskim Wschodzie, ale jak dotąd nie ma co do tego potwierdzenia. Dzięki odkryciom w Huaca Prieta wiadomo, że błękit indygowy znany był w Peru już 6000 lat temu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz