środa, 14 września 2016

Huaca Toledo na terenie Chan Chan

Oryginalny artykuł: Huaca Toledo fue un edificio ceremonial del complejo Chan Chan

Na terenie kompleksu archeologicznego Chan Chan (dystrykt Huanchaco, prowincja Trujillo, region La Libertad), prowadzone są prace wykopaliskowe w ramach Projektu Huaca Toledo. W poprzednich latach badacze skupiali się głównie na zespołach budowli otoczonych murami. Teraz okazało się, że Huaca Toledo, która pochodzi z okresu znanego jako Późne Chimu (około 1350-1400 n.e.) jest wyjątkowo ciekawą budowlą, różniącą się znacznie od innych, wzniesionych na ziemiach północnego wybrzeża Peru. Huaca Toledo jest budowlą schodkową o wysokości ponad 20 metrów, której boki mają po około 90 metrów długości. Na szczyt świątyni prowadzą schody, znajdujące się na narożnikach północno-wschodnim i północno-zachodnim. Ich odmienność polega na tym, że we wnętrzu umieszczono komory wypełnione żwirem i kamieniami, a dopiero później pokryto je cegłami adobe, dzięki czemu schody zyskały szczególny wygląd. Jak podkreśla María Elena Cordova Burga, dyrektorka Proyecto Especial Complejo Arqueológico Chan Chan, taka technika konstrukcyjna nie była typowa i dlatego jest to ważne odkrycie.

Prace przy Huaca Toledo na terenie kompleksu archeologicznego Chan Chan (fot. Andina)
Jednocześnie Jorge Meneses Bartra, archeolog odpowiedzialny za Projekt Huaca Toledo podkreślił, że budowla pozbawiona jest dekoracji, a co za tym idzie przesłania symbolicznego, chociaż prace pozwoliły poznać jej konstrukcję i ostateczny wygląd. Nadia Gamarra Carranza dodała, że była to niewątpliwie budowla o charakterze ceremonialnym, choć różniąca się od innych huacas znajdujących się w rejonie Valle de Moche.

Celem Projektu Huaca Toledo jest sporządzenie rejestru i dokumentacji stosowanych technik konstrukcyjnych i materiałów, ustalenie planów architektonicznych i faz budowlanych, a także określenie funkcji Huaca Toledo i jej konserwacja, zapewniająca stabilność. W projekcie uczestniczy ponad sto osób, w tym uczeni, technicy, studenci i robotnicy. Prace potrwają około 31 miesięcy. Drugi sezon rozpoczął się w kwietniu tego roku i potrwa do grudnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz