sobota, 3 lutego 2018

Technologia LiDAR pozwala odkrywać kolejne budowle i miasta Majów

Oryginalny artykuł: Descubierta una "megalopolis" maya bajo la jungla guatemalteca

Dzięki zastosowaniu technologii LiDAR, w ramach projektu Fundacji Pacunam zdołano odkryć kolejne miasta Majów ukryte w gwatemalskiej dżungli. Celem projektu jest zarówno wspieranie badań naukowych, jak i zachowanie dziedzictwa kulturowego Gwatemali. Jak podaje Thomas Garrison (z Ithaca College i badacz National Geographic, specjalizujący się w wykorzystywaniu technologii cyfrowych w archeologii), na obrazach uzyskanych dzięki technologii LiDAR można dostrzec pozostałości ponad 60 000 najróżniejszych budowli, w tym platformy dawnych domów, pałace, piramidy, mury obronne, kanały nawadniające i tarasy uprawne. Na szczególną uwagę zasługują też drogi łączące poszczególne miasta lub prowadzące do kamieniołomów. Szerokie i wyniesione ponad poziom terenu drogi ułatwiały przemieszczanie się podczas pory deszczowej, służąc nie tylko jako szlaki handlowe, ale i zapewniając utrzymywanie wzajemnym relacji pomiędzy regionami.

Obraz uzyskany dzięki technologii LiDAR (Wild Blue Media / National Geographic)
Do tej pory przygotowano mapy obejmujące obszar ponad 2100 kilometrów kwadratowych Rezerwatu Biosfery Majów w gwatemalskim Peten. Przez dwa ostatnie lata zdołano zidentyfikować nowe budowle w miastach, gdzie od lat prowadzone są prace archeologiczne, jak: El Peru-Waka, El Zotz, La Corona, Achiotal, Holmul, Naachtun, Uaxactun, Xultun, San Bartolo, Tintal i Tikal. Okazało się, że Tikal było znacznie większe niż sądzono, a poza tym otoczone było fosami i murem o długości 14 kilometrów. Jak podaje Francisco Estrada Belli (z University of Tulane), na przeanalizowanie wszystkich zebranych danych potrzeba około stu lat. Ostatecznym celem projektu jest opracowanie map obszaru Nizin Gwatemali o powierzchni 14 000 kilometrów kwadratowych

U góry: widok Tikal. Na dole: mapa Tikal uzyskana dzięki technologii LiDAR
(Wild Blue Media / National Geographic)

Badania wykazały, ze ziemie Majów były w okresie klasycznym bardzo gęsto zaludnione. Do tej pory uczeni zakładali, że zamieszkiwało je około 5 milionów osób. Dzięki nowym danym można przyjąć, ze było ich znacznie więcej, przypuszczalnie 10-15 milionów. Marcello Canuto (z University of Tulane) przekazał, że do najgęściej zaludnionych miast Majów należały: Tikal, Naachtun i El Peru-Waka. Z kolei do nowo zarejestrowanych ośrodków można zaliczyć: Amakabatun, Kunal i Kanalna.

Obraz uzyskany dzięki technologii LiDAR z piramidą widoczną po prawej stronie (na dole)
w porównaniu z tradycyjną fotografią, na której trudno dostrzec budowlę gołym okiem (u góry)

(Wild Blue Media / National Geographic)

Zarejestrowano również tysiące wykopów dokonanych przez współczesnych rabusiów, a zatem zidentyfikowane dzięki technologii LiDAR ruiny majańskich miast okazały się nowe jedynie dla archeologów. Dodatkowym problemem jest degradacja środowiska naturalnego. Gwatemala traci rocznie około 10% lasów, co jest szczególnie widoczne wzdłuż granicy z Meksykiem, gdzie tereny leśne są wypalane, a ziemie wykorzystywane na pola uprawne i pod budowę wiosek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz