czwartek, 22 lutego 2018

Angamuco mogło być największym miastem w Zachodnim Meksyku

Oryginalny artykuł: Laser scanning reveals "lost" ancient Mexican city had as many buildings as Manhattan

Technologia LiDAR została wykorzystana do zbadania prekolumbijskiego miasta Angamuco w stanie Michoacán, w Zachodnim Meksyku. Rezultaty prac zaskoczyły archeologów i jak podaje Chris Fisher z Colorado State University, zdumiewająca jest sama myśl, że przez cały czas tak wielkie miasto istniało w sercu Meksyku i nikt o tym nie wiedział. Ziemie te należały do Tarasków, zwanych Purépecha i uważanych za jedną z większych cywilizacji Mezoameryki. Ich stolicą było Tzintzuntzan, położone w pobliżu jeziora Pátzcuaro, które to tereny nadal zamieszkiwane są przez potomków Tarasków.

Pozostałości dawnych budowli w Angamuco na obrazie uzyskanym
dzięki technologii LiDAR (fot. Chris Fisher)
Dzięki zastosowaniu technologii LiDAR okazało się, że Angamuco było dwukrotnie większe od Tzintzuntzan, choć przypuszczalnie nie tak gęsto zaludnione i zajmowało obszar ponad 26 kilometrów kwadratowych. Na tym ogromnym terenie zidentyfikowano pozostałości około 40 000 dawnych konstrukcji, czyli – jak porównuje Chris Fisher – niegdyś było tam tyle budowli co na Manhattanie.

Położenie Angamuco (fot. Chris Fisher)
Archeolodzy zauważyli, że Angamuco miało nietypowy plan, gdyż budowle, takie jak piramidy i place były głównie skoncentrowane w ośmiu strefach na obrzeżach miasta, a nie w jednym dużym centrum. Zdaniem Chrisa Fishera, miasto rozwijało się w okresie od 1000 r. p.n.e. do 1350 r. i mogło być zamieszkiwane przez ponad 100 000 osób. Byłoby zatem największym znanym z tego okresu miastem w Zachodnim Meksyku.

Obrazy przedstawiające place, dziedzińce i piramidy w Angamuco (fot. Chris Fisher)
Prace wykopaliskowe rozpoczęły się w Angamuco w 2007 roku, kiedy odkryto około 1500 różnych konstrukcji wzniesionych na obszarze 8 kilometrów kwadratowych. Jednak badacze już wówczas zdawali sobie sprawę, że same prace w terenie nie wystarczą, gdyż wykonanie mapy całego miasta zajęłoby co najmniej 10 lat. Dlatego technologia LiDAR została zastosowana już w 2011 roku, co pozwoliło sporządzić mapę obszaru o powierzchni 35 kilometrów kwadratowych, a obrazy w wysokiej rozdzielczości ukazały zdumiewającą ilość najróżniejszych budowli, w tym piramid, świątyń i boisk do gry w piłkę, a także drogi i pola uprawne. Już rozpoczęto prace wykopaliskowe na obszarze 4 kilometrów kwadratowych, gdzie natrafiono na 7000 pozostałości architektonicznych. Datowanie radiowęglowe znalezionych fragmentów ceramiki i materiału archeologicznego z depozytów ofiarnych wykazało, że pochodzą one z około 900 r. n.e

Czytaj też: Odkrycia w Angamuco poszerzają wiedzę na temat Tarasków

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz