niedziela, 30 grudnia 2018

Nad jeziorem Titicaca powstanie podwodne muzeum

Oryginalny artykuł: El asombroso tesoro del Titicaca que sera parte de un gran museo submarino en Bolivia

W ostatnich latach, dzięki informacjom uzyskanym od ludności zamieszkującej okolice jeziora Titicaca w Boliwii, belgijski archeolog Christophe Delaere z Université Libre de Bruxelles natrafił w wodach jeziora na 24 miejsca z pozostałościami z czasów prekolumbijskich. Obecnie na brzegu jeziora, w miejscowości Santiago de Ojjelaya planuje się zbudowanie muzeum poświęconego nie tylko zatopionym budowlom, ale i tym położonym wokół Titicaca. Projekt, szacowany na około 10 milionów dolarów, jest finansowany przez rząd Boliwii przy wsparciu ONZ i agencji belgijskich. Otwarcie muzeum jest przewidziane na 2020 r.

Jedno z naczyń ceramicznych znalezionych w wodach jeziora Titicaca
(fot. Ministerstwo Kultury w Boliwii)
Muzeum zajmie powierzchnię 9360 metrów kwadratowych i będzie obejmowało dwie części. W jednej, znajdującej się na brzegu jeziora zostaną zaprezentowane najróżniejsze artefakty wydobyte z jeziora. W drugiej, podwodnej części muzeum, dzięki zamontowaniu specjalnych szklanych ścian zwiedzający będą mogli zobaczyć niektóre budowle zachowane w wodach jeziora. José Luis Paz z Ministerstwa Kultury w Boliwii przekazał, że wśród podwodnych ruin znajdują się zarówno pozostałości zatopionych osad ludzkich, otaczających niegdyś brzeg jeziora, jak i  miejsca, w których składano dary ofiarne.

Ruiny dawnych budowli zachowane w wodach jeziora Titicaca (fot. César Gonzáles)
Jak podaje Wilma Alanoca z Ministerstwa Kultury w Boliwii, do chwili obecnej grupa belgijskich i boliwijskich ekspertów we współpracy z nurkami zdołała zlokalizować ponad 10 000 najróżniejszych, dobrze zachowanych przedmiotów, w tym wyroby ze złota i ceramikę, związane z kulturą Tiwanaku i innymi kulturami preinkaskimi. W muzeum zostanie jednak zaprezentowana tylko część artefaktów, a większość pozostanie w wodach jeziora. Eksperci z UNESCO uważają, że znalezione do chwili obecnej ruiny stanowią jedynie część dawnego imperium Tiwanaku. Z pewnością są jeszcze miejsca, które czekają na odkrycie, a jezioro Tititaca kryje więcej skarbów.

Nurek podczas prac w wodach jeziora Titicaca (fot. César Gonzáles)
Budowa podwodnego muzeum przyczyni się do rozwoju turystyki w regionie, a przede wszystkim zapewni pracę mieszkańcom trzynastu gmin położonych na ziemiach wokół jeziora Titicaca. Obecnie większość tamtejszej ludności żyje jedynie z rybołówstwa i rolnictwa, coraz częściej porzucając swe wspólnoty i przenosząc się do innych miast.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz