czwartek, 23 maja 2019

Ceramika z Ayacucho (Peru) dostarcza informacji o początkach cywilizacji Wari

Oryginalny artykuł: Aayacucho: ceramica hallada en capital Wari revela origen del primer imperio del Peru

Naczynia ceramiczne odkryte w Ayacucho, kompleksie archeologicznym związanym z kulturą Wari, dostarczają kolejnych informacji na temat początków tej cywilizacji, rozwijającej się w latach 600-1200. José Ochatoma Paravecino, archeolog z Universidad Nacional San Cristóbal de Huamanga, odpowiedzialny za badania prowadzone na tym terenie podaje, że motywy ikonograficzne na 45 zrekonstruowanych do tej pory naczyniach potwierdzają związki początków kultury Wari z kulturami Nasca i Huarpa.

Archeolog José Ochatoma Paravecino z naczyniami odkrytymi w Ayacucho (źródło fot. Andina)
Na naczyniach ceramicznych z różnych etapów rozwoju Wari zachowały się wizerunki alg, ryb i ośmiornic podobne do tych, które spotykamy w ikonografii kultury Nasca, rozwijającej się na ziemiach obecnego departamentu Ica, dowodząc jej wpływów w początkowym okresie wyłaniania się cywilizacji Wari. Wpływy Tiahuacano stały się widoczne później, w czasach największego rozkwitu Wari, co znajduje potwierdzenie w przedstawieniach bóstwa trzymającego w dłoniach rodzaj sceptru zakończonego wizerunkiem kondora i przypominającego postacie ukazane na Bramie Słońca w Tiahuanaco.

Jedno z naczyń ceramicznych znalezionych w Ayacucho (źródło fot. Andina)
José Ochatoma Paravecino przekazał, że prace nad rekonstrukcją ceramiki odkrytej w Ayacucho są bardzo czasochłonne, gdyż naczynia zachowały się w kawałkach różnej wielkości. Badania wykazały jednocześnie, że ceramika była niszczona rytualnie, gdyż natrafiono na kamienie służące do rozbijania naczyń. Wykopaliska pozwoliły również zaobserwować różne fazy rozwoju kulturowego w Ayacucho. Na temat przedstawicieli kultury Huarpa, współczesnej z Nasca, Moche i Recuay oraz poprzedzającej Wari, archeolog podał, że pozostałości ich budowli znajdują się pod świadectwami z czasów Wari.

Zrekonstruowane naczynie z Ayacucho (źródło fot. Andina)
Badania wykazały również, że nawet po swym upadku, cywilizacja Wari wywarła wpływ na kulturę Chanka, która rozwijała się w górzystej strefie środkowo-południowego Peru i rywalizowała z Inkami. W Ayacucho natrafiono bowiem na miejsca pochówków przedstawicieli kultury Chanka. Natomiast odnalezione do tej pory grobowce Wari okazały się już wcześniej zrabowane, choć José Ochatoma Paravecino uważa, że mogą natrafić jeszcze na nietknięte groby, gdyż do tej pory prace wykopaliskowe objęły niewielki teren. Zdaniem archeologów, w Ayacucho zachowały się pozostałości pałaców, mauzoleów, warsztatów rzemieślniczych i budowli mieszkalnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz