piątek, 29 maja 2020

Odkrycia na terenie przeznaczonym pod budowę nowego lotniska w Meksyku

Oryginalny artykuł: Hallazgos en la obra del nuevo aeropuerto Felipe Angeles reconstruyen el devenir de la Cuenca de Mexico

W związku z budową w Meksyku nowego lotniska międzynarodowego „General Felipe Angeles” w rejonie Zumpango w stanie Meksyk (45 km od obecnego lotniska „Benito Juarez"), przeznaczony na ten cel teren został sprawdzony najpierw przez archeologów, którzy natrafili tam na 15 pochodzących z czasów prekolumbijskich pochówków ze szczątkami ludzkimi oraz na fragmenty szkieletów około 60 mamutów.

Prace wykopaliskowe na terenie przeznaczonym pod budowę lotniska (fot. INAH)
Jak przekazał Pedro Francisco Sánchez Nava z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH), szczątki ludzkie należą prawdopodobnie do rolników, których pochowano z naczyniami ceramicznymi i glinianymi figurkami, w tym jedną przedstawiającą psa. Zdaniem archeologów, wpływy Teotihuacan w tym regionie nie były znaczne, a miejsce było zamieszkiwane głównie w okresie epiklasycznym (w latach 750-950) i postklasycznym (w latach 950-1521), kiedy to powstał ośrodek Xaltocan i właśnie z tego ostatniego okresu  pochodzą pochówki, na co wskazuje znaleziona ceramika typowa dla Mexików.

Szczątki megafauny odkryte w Xaltocan  (fot. INAH)
Na szczątki mamutów natrafiono w trzech miejscach na głębokości od 80 cm do 2,50 m i nadal są one klasyfikowane i analizowane. Należą do gatunku Mammuthus columbi, występującego w Ameryce Północnej w plejstocenie, który zakończył się około 12 000 lat temu. Zachowały się kości samców, samic i młodych, które to zwierzęta przypuszczalnie ugrzęzły w jeziorze i nie mogły już się z niego wydostać, gdyż głębokość jeziora zmieniała się i niekiedy stawało się ono terenem bagnistym. W odróżnieniu od szczątków mamutów odkrytych przez INAH w gminie Tultepec w 2019 roku, w przypadku megafauny z Xaltocan nic nie wskazuje na to, że zwierzęta zostały upolowane przez ludzi, choć mogły być przez nich później wykorzystane.

Szczątki mamutów znalezione przez archeologów (fot. INAH)
W dawnej, pochodzącej z XVI wieku hacjendzie Santa Lucia powstanie muzeum. Nieruchomość ta należała najpierw do jezuitów, a po ich wydaleniu z Meksyku w XVIII wieku przeszła w ręce Pedra Romero de Terrenos. Tereny te stały się później własnością rządu meksykańskiego, a w 1952 roku powstała tam baza wojsk lotniczych. W muzeum będzie można obejrzeć szczątki mamutów, świadectwa prekolumbijskie z okresów wpływów Teotihuacan i Mexików oraz poznać historię jezuitów z czasów prowadzonej przez nich ewangelizacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz