niedziela, 18 października 2020

W okolicy Candelaria (stan Campeche, Meksyk) natrafiono na dwa miasta Majów

Oryginalny artykuł: Con el empleo de tecnologia LIDAR y prospeccion en campo se registran areas con monumentos arqueologicos en el municipio de Candelaria, Campeche

W Meksyku kontynuowane są prace w ramach budowy linii kolejowej dla specjalnego pociągu przez ziemie Majów (zobacz post: "Turystyczny pociąg przez ziemie Majów"), a archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) prowadzą rozpoznanie terenu. Na Odcinku 1, prowadzącym z Palenque do Escarcega (223 km) przebadano do tej pory 131,19 km i dzięki wykorzystaniu technologii LiDAR zarejestrowano 553 pozostałości archeologiczne, z których część odpowiada położeniu miejsc już wcześniej zidentyfikowanych przez INAH, a inne zostały udokumentowane po raz pierwszy. Na szczególną uwagę zasługują dwa duże kompleksy architektoniczne Majów, znajdujące się w pobliżu miasteczka Candelaria w stanie Campeche.

Duży kompleks architektoniczny Majów odkryty w okolicy miasteczka Candelaria
(fot. INAH)

Pierwszy z nich obejmuje co najmniej 91 budowli. Na uzyskanych obrazach można dostrzec podstawy piramidalne i place o różnych rozmiarach oraz liczne, porośnięte roślinnością pagórki, które kryją dawne konstrukcje Majów. Drugi kompleks ma około 37 budowli. Ze względu na tak zwartą zabudowę trzeba będzie podjąć odpowiednie środki, aby nie doprowadzić do ewentualnych zniszczeń podczas prowadzenia linii kolejowej. W tej chwili niewiele wiadomo o tych dwóch miastach, gdyż nie rozpoczęto jeszcze żadnych wykopalisk i będziemy musieli poczekać na dalsze informacje. Na tym etapie projektu archeolodzy skupiają się jedynie na dokumentacji pozostałości archeologicznych i zapewnieniu im ochrony.

Drugi kompleks Majów odkryty w rejonie Candelaria (fot. INAH)

Prace rozpoznawcze zakończono już na Odcinku 2, biegnącym z Escarcega do Calkini (234,94 km), gdzie natrafiono na 1634 różne pozostałości archeologiczne, w tym budowle o przeznaczeniu ceremonialnym i mieszkalnym. Podobnie jak w przypadku Odcinka 1 znalazły się wśród nich zarówno te zarejestrowane już przez INAH, jak i nowe, na które natrafiono po raz pierwszy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz