niedziela, 18 września 2022

Dzielnica rzemieślników kultury Mochica

Oryginalny artykuł: Descubren barrio de artesanos de la élite moche en valle de Chicama 

W ramach Programu Archeologicznego Chicama zespół badaczy z Universidad Nacional Mayor de San Marcos (Lima, Peru) odkrył na stanowisku Licapa II (w północnej części doliny Chicama, w prowincji Ascope, region La Libertad) dzielnicę zamieszkałą przez rzemieślników specjalizujących się w ceramice oraz złotnictwie i pracujących dla elity Mochica. Kierujący wspomnianym programem Henry Tantaleán podaje, że ta część miasta zajmuje powierzchnię od 3 do 4 kilometrów kwadratowych i znajduje się między Huacas A i B. Licapa II to monumentalny kompleks kultury Mochica, wstępnie badany w latach 2009-2012 przez amerykańską archeolog Michele Lorraine Koons.

Prace wykopaliskowe na terenie dzielnicy rzemieślników w Licapa II
(fot. Program Archeologiczny Chicama)

Dziewięć lat później, w 2021 roku, już podczas Programu Archeologicznego Chicama przeprowadzono nowe badania na terenie Licapa II, między Huacas A i B, gdzie Michele Lorraine Koons natrafiła na ślady dzielnicy mieszkalnej. Skupiono się wówczas na niewielkim obszarze o wymiarach dwa na dwa metry, aby dowiedzieć się o znaczeniu tego stanowiska. Na początku września bieżącego roku kontynuowano prace na większej przestrzeni (16 na 16 metrów) i odkryto pozostałości domów zbudowanych z cegieł adobe oraz setki kawałków ceramiki, przedmioty i narzędzia złotnicze, ślady wytopu metali, takich jak miedź oraz inne świadectwa istnienia dobrze zaplanowanego ośrodka miejskiego rzemieślników z kultury Mochica, pochodzącego z lat 600-800 n.e.

  
  
Artefakty odkryte podczas prac wykopaliskowych
(fot. Program Archeologiczny Chicama)

Poza wyrobami rzemieślniczymi znaleziono też szczątki nasion roślin uprawnych i kości zwierząt, którymi żywili się tamtejsi mieszkańcy, ukazując związki z produkcją rolniczą. Widoczne są też pozostałości dawnych kanałów, które z okolicznych rzek dostarczały wodę na pola uprawne. Archeolodzy natrafili na ślady rodzimej miedzi wydobywanej z kopalni i jeszcze nieprzetworzonej, a także elementy obrobionej miedzi i narzędzia do laminowania tego metalu, szeroko stosowanego przez przedstawicieli kultury Mochica do wyrobu przedmiotów o przeznaczeniu religijnym, broni i różnych przyborów. Znaleziono również piece z pozostałościami węgla drzewnego przyklejonymi do ścian z cegieł adobe i kawałki miedzi używanej do podsycania ognia w procesach metalurgicznych.   

 
Fragmenty ceramiki znalezione na terenie dzielnicy rzemieślników
(fot. Program Archeologiczny Chicama)

Wszystko wskazuje na to, że budowle te były warsztatami metalurgicznymi, złotniczymi i ceramicznymi, które spełniały wymagania elity rządzącej. Zachowane naczynia mają piękne dekoracje z dość złożonymi scenami, co pokazuje bardzo zaawansowany etap sztuki ceramicznej kultury Mochica. Jak podaje Henry Tantaleán jest możliwe, że podczas dalszych wykopalisk archeolodzy natrafią na dawne grobowce, gdyż prace na tym stanowisku będą kontynuowane aż do 2024 roku.

Ceramika odkryta podczas wykopalisk (fot. Program Archeologiczny Chicama)

Henry Tantaleán podkreśla znaczenie tego odkrycia, gdyż do tej pory w przypadku kultury Mochica znajdowano zazwyczaj to, co było powiązane z elitą rządzącą: piramidy, fortyfikacje i centra administracyjne, a tym razem chodzi o miejsce zajmowane przez wyspecjalizowanych rzemieślników. Program Archeologiczny Chicama otrzymuje wsparcie zarówno od Ministerstwa Kultury, jak i od gminy Casa Grande oraz społeczności z oddalonego o cztery kilometry miasta Garrapón, którego mieszkańcy pomagają archeologom podczas wykopalisk. Prace finansowane są przez Universidad Nacional Mayor de San Marcos i Instituto Peruano de Estudios Arqueológicos.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz