poniedziałek, 26 września 2022

W Pampa La Cruz odkryto 76 nowych grobów dzieci złożonych w ofierze

Oryginalny artykuł: Hallazgo arqueológico en Huanchaco: descubren 76 nuevas tumbas de niños sacrificados

Nowego odkrycia dokonano na terenie stanowiska Pampa La Cruz położonego w dystrykcie Huanchaco (prowincja Trujillo, Peru). Jak podaje Gabriel Prieto Burméster, kierujący Programem Archeologicznym Huanchaco, podczas wykopalisk prowadzonych w lipcu i sierpniu bieżącego roku natrafiono tam na 76 nowych grobowców ze szczątkami dzieci złożonych w ofierze. Na podstawie datowania radiowęglowego ustalono, że w przeciągu 450 lat, od 1050 r. do 1500 r. aż sześciokrotnie składano w tym miejscu ofiary z dzieci i wydarzenia te były związane z ważnymi momentami w dziejach kultury Chimú. 

Prace wykopaliskowa na terenie Pampa La Cruz
(fot. Andina/Program Archeologiczny Huanchaco)

25 pochówków znaleziono w Montículo I (Kopcu I), a 51 pozostałych w Montículo II (Kopcu II). Do chwili obecnej na tym terenie odkryto już łącznie 302 pochówki dzieci. Spośród innych wyróżnia się grób z Montículo I, w którym zachowały się szkielety pięciu kobiet złożonych w pozycji siedzącej głowa przy głowie, tworząc rodzaj okręgu. Jego znaczenie pozwolą ustalić dalsze analizy.

Grobowiec ze szczątkami pięciu kobiet
(fot. Andina/Program Archeologiczny Huanchaco)

Gabriel Prieto podkreśla, że najwcześniejsze wydarzenie związane ze złożeniem dzieci w ofierze miało miejsce w latach 1050/1100-1200 i zostało zarejestrowane w Montículo I. Pochowane w tej części dzieci wyróżniają się charakterystycznym ułożeniem ciała ze stopami skierowanymi na wschód, a głowami na zachód, plecami do morza. Taki wzorzec powtarza się we wszystkich pochówkach z tamtego okresu, również w przypadku 90% złożonych w ofierze dzieci znalezionych w Montículo II. Jak zaznacza Gabriel Prieto, na zdjęciu lotniczym z 1942 r. można jeszcze zauważyć, że Montículo II jest otoczony polami uprawnymi i kanałami Chimú, które z biegiem lat zniknęły. Zdaniem archeologa, składanie w tym miejscu ofiar mogło być związane z poświęceniem pól uprawnych przez przedstawicieli kultury Chimú i mogło to również dotyczyć drugiego złożenia ofiar z dzieci.

Odsłonięte pochówki dzieci złożonych w ofierze
(fot. Andina/Program Archeologiczny Huanchaco)

W Pampa La Cruz po raz trzeci złożono dzieci w ofierze w latach 1200-1300, w jednym z najważniejszych momentów w dziejach Chimú, kiedy to kultura ta rozprzestrzeniła się militarnie i terytorialnie na północ. Dzieci te mają odzienia i nakrycia głowy ozdobione piórami. Ponadto, biorąc pod uwagę deformacje czaszek, być może pochodziły one z Lambayeque i z doliny Jequetepeque lub Chicama, a niektóre zostały sprowadzone z Casma (region Ancash). Wydarzenia dotyczące czwartego i piątego złożenia dzieci w ofierze miały miejsce w latach 1300-1450 i były związane z umacnianiem się państwa Chimú. W owym czasie dzieci zostały pochowane w czymś w rodzaju uniformu: z przepaskami na biodrach oraz białymi bluzami i turbanami. Wszystkie mają też charakterystyczne nacięcie na mostku. Był to okres największego rozkwitu kultury Chimú.

Pochówki ze szczątkami dzieci
(fot. Andina/Program Archeologiczny Huanchaco)

Po raz szósty złożono dzieci w ofierze po dotarciu Inków, w latach 1450-1500. Dzięki odkryciom w Pampa La Cruz wiadomo, że ofiary z ludzi, a zwłaszcza z dzieci, były ważnym elementem religii w kulturze Chimú, służącym wysławianiu ich państwa. Gabriel Prieto, zastanawiając się nad wyborem przez kulturę Chimú Pampa La Cruz jako miejsca składania ofiar, podaje kilka możliwości. Jedna wskazuje na ewentualny związek z rytuałami odprawianymi tam przez ich przodków, przedstawicieli kultury Moche, gdyż od 2019 roku do chwili obecnej odnaleziono 31 pochówków Moche, chociaż złożono w nich osoby zmarłe w wieku 40-45 lat, przypuszczalnie wojowników. Druga możliwość to fakt, że z tego miejsca rozciąga się wspaniały widok na wzgórze Campana, uważane przez Chimú za święte i zwrócone ku morzu, skąd – według legendy – przybył Taykanamo, założyciel królestwa Chimor. Jeszcze inne wytłumaczenie zakłada, że Huanchaco jest północnym krańcem doliny Moche, skierowanym na Chicama, która była doliną kontrolowaną przez kulturę Lambayeque, ostatecznie podbitą przez Chimú. Złożenie w tym miejscu ofiar mogło mieć na celu poświęcenie tej przestrzeni.

O wcześniejszych pracach na terenie Pampa La Cruz można przeczytać w postach: „Pochówki z rejonu Huanchaco”„Archeolodzy odkryli kolejne ofiary złożone z dzieci i lam”„Kolejne odkrycia w Pampa La Cruz”


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz