środa, 14 września 2022

W Belize odkryto pozostałości dawnej osady Majów

Oryginalny artykuł: Exploring an ancestral Maya neighborhood

Na terenie Spanish Lookout (dystrykt Cayo, Belize), na polach należących obecnie do zajmujących się rolnictwem mennonitów, natrafiono na pozostałości dawnych budowli Majów. Prace prowadzone pod auspicjami Belize Institute of Archaeology i National Institute of Culture and History, przy wsparciu finansowym National Science Foundation oraz University of Illinois Urbana-Champaign, są jednak dość ograniczone i archeolodzy mogli jedynie wybrać do badań stosunkowo niewielki obszar położony w pobliżu istniejących dróg. Na fotografii lotniczej zawalone majańskie domy wyglądają jak białe plamy. 

Fotografia lotnicza przedstawiająca pozostałości dawnych domów Majów
(fot. VOPA, Belize Institute of Archaeology, NICH)

Na podstawie zebranych artefaktów, ich stylu wykonania, form i dekoracji zachowanych na fragmentach naczyń ceramicznych ustalono, że miejsce to było zamieszkiwane we wczesnym okresie klasycznym (lata 250-600 n.e.). 

Fragment naczynia ceramicznego znalezionego w jednym z domostw
(fot. VOPA, Belize Institute of Archaeology, NICH)

Po typowych domach pozostały ściany, posadzki i liczne naczynia używane do gotowania, przechowywania i podawania żywności. Znaleziono również narzędzia rolnicze wykonane z czertu (twardej skały krzemionkowej) oraz kamienne żarna do ucierania kukurydzy na mąkę.

Fragmenty kamiennego żarna znalezionego podczas wykopalisk
(fot. VOPA, Belize Institute of Archaeology, NICH)

Szczególną zagadkę dla archeologów stanowi jeden z budynków, wzniesiony z jednolitych kamieni i wyróżniający się białym wapiennym tynkiem. Znalezione tam artefakty były lepszej jakości niż te pochodzące z domów. Natrafiono też na depozyt ofiarny złożony podczas poświęcania budowli. Znajdowało się w nim 15 ostrzy z czertu, których wykonanie wymagało dużej wprawy. Zdaniem badaczy mogła to być wyjątkowa budowla, w której miejscowa społeczność zbierała się, na przykład, podczas wspólnych ceremonii. 

Pozostałości zagadkowej budowli, być może miejsca współnych ceremonii
(fot. VOPA, Belize Institute of Archaeology, NICH)

Odsłonięto też częściowo platformę, na szczycie której wznosiły się cztery budowle otaczające plac lub dziedziniec. Były one zamieszkiwane przez przedstawicieli elity i prawdopodobnie oddzielone od pozostałych domostw.

Fotografia przedstawiająca badane budowle oraz 15 ostrzy znalezionych w depozycie ofiarnym
(fot. VOPA, Belize Institute of Archaeology, NICH)

Uczestniczący w wykopaliskach studenci archeologii z University of Illinois Urbana-Champaign zwracają uwagę na zniszczenia dokonane przez współczesne rolnictwo. Bardzo trudno jest wyjaśnić rolnikom, że to, co wyrzucają podczas orania pola, to nie zawadzające kamienie lub bezużyteczne kawałki ceramiki, ale pozostałości po setkach ludzi, którzy niegdyś tam żyli. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz