wtorek, 27 grudnia 2022

Rezultaty prac na terenie miasta Majów w stanie Campeche

Podczas budowy Odcinka 2 (prowadzącego z Escarcega do Calkiní) trasy pociągu przez ziemie Majów meksykańscy archeolodzy natrafili na pozostałości nieznanego do tej pory dawnego miasta Majów, które na razie określane jest jedynie jako S.C.R. W 105. numerze specjalnym czasopisma Arqueología Mexicana, badacze Manuel E. Pérez Rivas, Aurelio Lόpez Corral, Ángel Juventino García Uitz i Adriana Velázquez Morlet przedstawili wstępne rezultaty prac na terenie tego ośrodka, wyróżniającego się monumentalną architekturą i zapewne odgrywającego niegdyś znaczącą rolę społeczno-polityczną w regionie obecnego stanu Campeche. Odkrycie to skomplikowało nieco oryginalny projekt trasy pociągu, która miała przebiegać w miejscu gdzie zarejestrowano najważniejsze konstrukcje o przeznaczeniu ceremonialnym, szczególnie część centralną z zachowanymi platformami i budowlami o wysokości do 14 metrów, a także pozostałościami dawnych domostw i rezydencji. W tej sytuacji konieczna była niewielka zmiana trasy pociągu.

Po lewej teren, na którym odkryto miasto Majów.
Po prawej mapka przedstawiająca 2. odcinek trasy pociągu przez ziemie Majów
(źródło ilustracji: Arqueologia Mexicana)

Wykorzystanie technologii LiDAR w połączeniu z pracami w terenie dostarczyły podstawowych informacji na temat tego ośrodka Majów. Zajmował on powierzchnię około pięciu kilometrów na linii wschód-zachód i 500-900 metrów na linii północ-południe. Spośród głównych i największych budowli wzniesionych w centrum miasta wyróżnia się platforma o długości 150 m, szerokości 100 m i wysokości około trzech metrów, zorientowana z północy na południe. Na niej znajdują się cztery prostokątne podstawy o długości 25 m, szerokości 20 m i wysokości czterech metrów. Budowle otaczają centralny dziedziniec, na którym zachowała się konstrukcja o boku czterech metrów i wysokości 40 cm, stanowiąca przypuszczalnie dawny ołtarz. 

Obraz uzyskany dzięki technologii LiDAR, pokazujący dawne budowle miasta
(źródło ilustracji: Arqueologia Mexicana)

Inną ważną grupą budowli jest położony po stronie zachodniej kompleks, obejmujący cztery prostokątne platformy, na których musiały niegdyś wznosić się konstrukcje przykryte sklepieniami, na co wskazywałyby znalezione w tym miejscu fragmenty elementów architektonicznych. Budowle te umieszczone są w czterech punktach kardynalnych i otaczają dziedziniec. Po stronie północnej tego kompleksu zachowała się platforma o długości 38 m, szerokości 24 m i wysokości ośmiu metrów, a po stronach wschodniej, zachodniej i południowej znajdują się platformy o długości 24 m, szerokości 16 m i wysokości do siedmiu metrów. Niektóre z zachowanych budowli nawiązują do stylu architektonicznego puuc, typowego dla miast Majów w tym regionie.

Pozostałości archeologiczne na terenie miasta
(źródło ilustracji: Arqueologia Mexicana)

Z kolei w południowo-wschodniej części miasta zachowały się pozostałości dawnych budowli mieszkalnych, typowych dla Majów. Zazwyczaj są to grupy kilku domów otaczających wspólne patio oraz kuchnie i magazyny do przechowywania żywności. Domy zostały zbudowane z mieszanych materiałów, niektóre są murowane, inne zbudowane z kamieni z glinianą zaprawą i wykończone wapnem, jeszcze inne miały ściany z drewnianych pali połączonych gliną i były niegdyś przykryte dachami z liści palmowych. W większości miały podstawy prostokątne i stawiano je na platformach, chociaż natrafiono też na kilka umieszczonych bezpośrednio na ziemi. Wstępne datowanie znalezionej ceramiki wskazuje, że miasto to było zamieszkiwane już w późnym okresie preklasycznym (lata 400 p.n.e. - 250 n.e.).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz