wtorek, 9 lipca 2024

Sztuka naskalna w Parku Narodowym Canaima (Wenezuela)

Oryginalny artykuł: 4,000-year-old rock art in Venezuela may be from a 'previously unknown' culture

Na terenie Parku Narodowego Canaima, w południowo-wschodniej części Wenezueli, archeolodzy odkryli 20 nieznanych do tej pory miejsc z zachowaną sztuką naskalną, liczącą tysiące lat. Jak podaje kierujący pracami José Miguel Pérez-Gómez (z Universidad Simón Bolívar w Caracas), chociaż podobną sztukę naskalną znaleziono w innych częściach Ameryki Południowej, to ta, na którą natrafiono w Wenezueli zdaje się reprezentować nieznaną wcześniej kulturę. 

Park Narodowy Canaima (fot. Jose Miguel Perez-Gomez)

Część piktogramów została namalowana kolorem czerwonym i ukazuje motywy geometryczne, takie jak linie kropek, rzędy X-ów, wzory w kształcie gwiazdy i proste linie, które łączą się ze sobą, tworząc różnorodne wzory. Istnieją również proste przedstawienia liści i rysunki ludzi wykonane przy pomocy patyczków. 

Przykłady sztuki naskalnej (fot. Jose Miguel Perez-Gomez)

Zachowały się też petroglify wyryte w skale i również przedstawiające różnorodne motywy geometryczne.  José Miguel Pérez-Gómez podkreśla, że jest niemal niemożliwe wniknięcie w umysły ludzi żyjących tysiące lat temu, ale jego zdaniem przypuszczalnie znaki miały jakieś znaczenie rytualne i mogły mieć związek z narodzinami, chorobami, odnową przyrody lub udanymi polowaniami. Miejsca, w których powstała sztuka naskalna, najprawdopodobniej też miały znaczenie w otaczającym krajobrazie.

Przykłady sztuki naskalnej (fot. Jose Miguel Perez-Gomez)

Chociaż nie wiadomo dokładnie, ile lat ma ta sztuka naskalna, to na podobne przykłady natrafiono w Brazylii i zostały datowane na około 4000 lat. Nie można jednak wykluczyć, że te z Wenezueli są starsze. Park Narodowy Canaima zajmuje obszar o powierzchni porównywalnej z Belgią, obejmujący lasy i tereny górzyste. Park mógł być „punktem zerowym”, w którym rozwinęła się ta nieznana dotąd kultura. Z czasem rozprzestrzeniła się w inne miejsca, jak Amazonia, Gujana, a nawet południowa Kolumbia, gdzie znajdują się przykłady sztuki naskalnej podobne do nowo odkrytych w Wenezueli.

Przykłady sztuki naskalnej (fot. Jose Miguel Perez-Gomez)

Na terenie wszystkich 20 miejsc za sztuką naskalną znaleziono też pozostałości ceramiki i narzędzi kamiennych, które były używane przez tamtejszych mieszkańców. Jednak ustalenie z całkowitą pewnością, że należały do twórców sztuki naskalnej musi zostać potwierdzone przez dalsze badania. Jest też możliwe, że na terenie Parku Narodowego Canaima zostanie odkrytych więcej miejsc z zachowaną sztuką naskalną.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz