wtorek, 16 grudnia 2014

Bogactwo prekolumbijskiej Panamy

Oryginalny artykuł: Penn Museum exhibits spectacular finds form ancient Panama

Od lutego do listopada 2015 roku, W Penn Museum w Filadelfii będzie można podziwiać wystawę „Beneath the Surface: Life, Death, and Gold in Ancient Panama. To dobra okazja, aby przypomnieć o odkryciach dokonanych na terenie stanowiska archeologicznego Sitio Conte, leżącego w odległości około 160 kilometrów na południowy zachód od miasta Panama.

Plakietka ze złota znaleziona w Sitio Conte (fot. Penn Museum)
Przez ponad tysiąc lat dawne cmentarzysko nad brzegami rzeki Rio Grande de Coclé w Panamie pozostawało nietknięte i umknęło uwadze poszukiwaczy złota i rabusiów. W 1927 roku rzeka wylała, rozrzucając wzdłuż brzegów drobne przedmioty ze złota. Wówczas to rodzina Conte, właściciele terenu, zaprosili naukowców w celu przeprowadzenia badań. Pierwsze prace w latach 30-tych XX wieku przeprowadziło Muzeum Peabody Uniwersytetu Harvarda.

Ceramika odkryta na terenie Sitio Conte w 1940 roku
przez Penn Museum (fot. R. Merrill)
Prace wykopaliskowe prowadzone na terenie Sitio Conte w 1940 roku
przez Penn Museum (fot. R. Merrill)
W 1940 roku grupa badaczy z Penn Museum, którą kierował archeolog J. Alden Mason rozpoczęła trzymiesięczne wykopaliska na terenie cmentarza i dokonała spektakularnych odkryć. Znaleziono duże plakietki i zawieszki ze złota, ozdoby z kamieni szlachetnych i półszlachetnych, z kości zwierzęcych, a także ogromne ilości pięknie malowanej ceramiki. Były to dzieła artystów prekolumbijskiej kultury Coclé, która rozkwitała na tych ziemiach w latach 700 – 900 n.e.

Ceramiczna figurka przedstawiająca szamana (fot. Penn Museum) 
Talerz znaleziony w Sitio Conte (fot. Penn Museum) 
Do najwspanialszych odkryć można zaliczyć Pochówek 11. Na trzech różnych poziomach spoczywały tam szczątki aż 23 osób, wśród nich prawdopodobnie najważniejszego, miejscowego wodza. W grobowcu znaleziono wyjątkowo bogate dary: wykonane ze złota zawieszki, rękawice, plakietki.

Ozdoby ze złota z Pochówku 11 w Sitio Conte (fot. David Coventry)
Ozdoby ze złota pochodzące z Pochówku 11 w Sitio Conte (fot. David Coventry)
Rękawice ze złota znalezione w Pochówku 11 w Sitio Conte (fot. David Coventry)
Złota zawieszka przedstawiająca dwugłowego nietoperza pochodząca z Pochówku 11 Sitio Conte (fot. David Coventry)
Zawieszka ze złota i szmaragdów, pochodząca z Pochówku 11 w Sitio Conte (fot. David Coventry)
Prowadzone w ostatnim okresie wykopaliska nie tylko w Sitio Conte, ale i na terenie pobliskiego stanowiska El Caño, prace konserwatorskie i analizy laboratoryjne, pozwalają nieco lepiej poznać kulturę Coclé, która nadal kryje wiele tajemnic. Bogata ikonografia, wyrafinowana technologia obróbki złota, rozwinięte rzemiosło czy sposób chowania zmarłych mówią o sposobie postrzegania świata przez przedstawicieli kultury Coclé, ich stylu artystycznym i hierarchii społecznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz