środa, 11 kwietnia 2018

Na pustyni Atakama odkryto cztery "saywas"

Oryginalny artykuł: Cientificos descubren calendarios incas en el desierto de Atacama

Na pustyni Atakama, na północy Chile, na wysokości 4200 metrów, grupa uczonych natrafiła na cztery kamienne konstrukcje zwane saywas. Cień, jaki rzucają one na ziemię podczas wschodu słońca pozwalał Inkom przewidywać równonoce i przesilenia, a zatem można je uznać za znaczniki astronomiczne, związane z ważnymi datami w inkaskim kalendarzu. Jak podaje kierująca pracami Cecilia Sanhueza z Chilijskiego Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej (Museo Chileno de Arte Precolombino), odkrycia dokonano dzięki zdjęciom satelitarnym.

Saywas odkryte na pustyni Atakama (fot. Museo Chileno de Arte Precolombino)
Po przeprowadzeniu obserwacji i analiz z udziałem astronomów z Obserwatorium ALMA wykazano, że saywas w rejonie Vaquillas wyznaczały miejsce wschodu słońca w dniu 21 marca, czyli równonocy jesiennej na półkuli południowej, a saywas w sektorze Ramaditas – w dniu 21 czerwca, czyli podczas przesilenia zimowego. Astronomowie, Sergio Martin i Juan Cortés byli zaskoczeni niezwykłą precyzją, jaką 500 lat temu wykazali Inkowie.

Nowo odkryte saywas na pustyni Atakama (fot. AFP)
Cecilia Sanhueza zaznaczyła, że szczególne zainteresowanie budzi fakt, że saywas znaleziono w pobliżu Drogi Inków. Do tej pory sądzono bowiem, że budowano je tylko w dużych miastach. Kronikarze z XVI-XVIII w. wspominali w swych zapiskach o tego typu konstrukcjach, przypominających wyglądem kolumny bądź wieże i mających zazwyczaj  około 1,20 m wysokości. Cusco było również otoczone przez saywas, które służyły do określania czasu zasiewów i zbiorów. Obecnie uczeni starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego nowo odkryte saywas zostały wzniesione przez Inków na takim pustkowiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz