środa, 25 kwietnia 2018

Na terenie Chak Pet odkryto kolejne artefakty z okresu preklasycznego

Oryginalny artykuł: Continuan los descubrimientos en la antigua aldea prehispanica de Chak Pet en el puerto de Altamira

Od 11 lat prowadzone są prace na terenie prekolumbijskiego ośrodka Chak Pet, sięgającego okresu preklasycznego i poprzedzającego kulturę Huasteków, która znacznie później osiedliła się na tych ziemiach. Chak Pet, leżące w rejonie Altamira, w północnej części meksykańskiego stanu Tamaulipas, rozciąga się na obszarze 1 km z północy na południe i 300 m ze wschodu na zachód. Jak poinformował Gustavo Ramírez Castilla, archeolog z Centrum INAH–Tamaulipas i koordynator projektu, w ostatnim okresie odkryto tam dziesiątki najróżniejszych artefaktów pochodzących z lat 500 p.n.e. – 200 n.e. Do najciekawszych znalezisk należy ponad 150 glinianych figurek, zachowanych w całości lub we fragmentach i ułożonych promieniście, co zdaniem archeologów wskazywałoby na  specjalną ofiarę złożoną osobie, która być może została tam pochowana. Figurki pochodzą  z lat 100 p.n.e. – 200 n.e., najpóźniejszej fazy zamieszkiwania Chak Pet. Obecnie przygotowywany jest ich rejestr, po czym badacze będą kontynuować wykopaliska, aby przekonać się, czy rzeczywiście w tym miejscu znajduje się grobowiec.


Gliniane figurki w momencie odkrycia (fot. INAH-Tamaulipas)

  
Figurki po oczyszczeniu (fot. INAH-Tamaulipas)
Jak podkreśla Gustavo Ramírez Castilla, spośród znalezionych przedmiotów z muszli szczególnie wyróżnia się pektorał, gdyż zazwyczaj tego typu artefakty związane są z kulturą Huasteków z okresu postklasycznego. Jednak pektorał z Chak Pet pochodzi z końca okresu preklasycznego lub początków okresu klasycznego, a zatem jest znacznie starszy. Dlatego można by sądzić, że Huastekowie, którzy osiedlili się w tym rejonie około 1000 r. mogli wyrabiać repliki przedmiotów wcześniejszych mieszkańców, nawet jeśli nie byli powiązani z nimi lingwistycznie lub etnicznie, gdyż po 200 r. n.e. region ten został opuszczony i nie był zamieszkiwany aż do 750 r. n.e., kiedy to rozwijał się ośrodek Las Flores, a Huastekowie pojawili się jeszcze później.

Gliniane figurki z Chak Pet (fot. INAH-Tamaulipas)
Kolejnym interesującym znaleziskiem jest ceramika typu Prisco Negro. Na takie naczynia archeolodzy natrafiali na terenie różnych stanowisk leżących nie tylko w rejonie Zatoki Meksykańskiej (w stanach Veracruz i Tamaulipas), ale i w majańskim mieście Kaminaljuyu w Gwatemali, chociaż nie musiało to być związane z wymianą handlową. Naczynia typu Prisco Nagro wykonane są z bardzo grubej masy ceramicznej i wypalano je w otwartych piecach, przez co stawały się kruche. Były jednak bardzo ładnie wykończone i dekorowane glinkami w odcieniach czerwonym, żółtym, kawowym lub czarnym, a ich powierzchnie polerowano w celu osiągnięcia wyjątkowego połysku. Zazwyczaj znajduje się jedynie ich fragmenty, ale w Chak Pet odkryto sześć naczyń, które zachowały się w 70-90%.

Naczynia typu Prisco Negro znalezione w Chak Pet (fot. INAH-Tamaulipas)
Gustavo Ramírez Castilla przekazał, że odkryto również kawałki obsydianu, różne ozdoby z kamienia o zielonej barwie, przypuszczalnie sprowadzane z ziem obecnych stanów Guerrero i Chiapas lub z Gwatemali, a także artefakty z kości, w tym zawieszkę wykonaną z żebra wieloryba lub manata i ozdobioną wyrytym na niej profilem jakiejś osoby. Znaleziono również ostrza strzał oraz krzemień nieobrobiony lub w trakcie obróbki. Badacz wyjaśnił, że w tym regionie nie ma złóż krzemienia i przypuszczalnie mieszkańcy Chak Pet udawali się nad rzeki w poszukiwaniu grudek krzemienia nanoszonych przez prąd rzeczny z bardzo odległych regionów na północy stanu Tamaulipas.

Najróżniejsze artefakty znalezione w Chak Pet (fot. INAH-Tamaulipas)
Podczas 11 lat prac prowadzonych na terenie prekolumbijskiego ośrodka Chak Pet zarejestrowano ponad 200 pochówków i znaleziono około 5000 najróżniejszych artefaktów. Ten bogaty materiał archeologiczny nie tylko pozwolił przekonać się, jak wyglądał ów ośrodek z okresu preklasycznego, ale i dostarcza nowych danych, które zmieniają panujący od lat 80. XX wieku pogląd, że ziemie te były zawsze zamieszkiwane przez Huasteków. Obecnie bardziej prawdopodobna wydaje się hipoteza, którą zaproponował archeolog z INAH, Ángel García Cook. Uważał on, że istniało trzynaście faz rozwoju kulturowego, podczas których do tego regionu przybywały różne grupy ludności. Po jednych nie zachowały się żadne ślady, a inne zostały wchłonięte przez tych, którzy nadeszli później. Jednak pochodzenie etniczne i kulturowe Huasteków nadal pozostaje tajemnicą.

Czytaj też: "Chak Pet - ciekawa wioska z okresu preklasycznego w stanie Tamaulipas (Meksyk)"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz