sobota, 14 kwietnia 2018

Zapowiedź prac na terenie majańskich miast w stanie Jukatan

Oryginalny artykuł: INAH y gobierno de Yucatan firman convenio para poner en valor las principales zonas arqueologicas de la entidad

Diego Prieto Hernández, dyrektor Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) poinformował, że INAH i władze stanu Jukatan podpisały specjalną umowę o przekazaniu kwoty 35 milionów pesos na projekty badawcze, których celem jest odrestaurowanie i konserwacja kluczowych majańskich miast na terenie stanu Jukatan: Chichén Itzá, Izamal, Dzibilchaltún, Uxmal i Kulubá. Najwięcej, bo aż 18 milionów pesos zostanie przeznaczone na prace na stanowisku archeologicznym Kulubá, położonym 37 km na południowy wschód od Tizimín. Jak podkreśla Diego Prieto, Kulubá jest jednym z niewielu miejsc w północno-wschodniej części stanu Jukatan, gdzie zachowały się oryginalne budowle prekolumbijskie, a udostępnienie go zwiedzającym przyczyni się do rozwoju turystyki w tym regionie, gdyż Kulubá położona jest w okolicy Ek’ Balam i Chichén Itzá, z którymi to miastami utrzymywała kontakty kulturowe w późnym i końcowym okresie klasycznym, w latach 600-1200 n.e.

Pałac Masek w Grupie BKuluba (fot. Mauricio Marat, INAH)
Budowle w Kulubá wykazują połączenie różnych stylów architektonicznych, jak Puuc, Chenes i Río Bec z widocznym wpływem Majów Itzá. Są one rozpoznawalne w elementach zdobniczych budowli zarówno mieszkalnych, jak i o charakterze sakralnym. Na szczególną uwagę zasługuje Pałac Masek, który w czasach prekolumbijskich wyróżniał się ozdobami w formie węży.

Fragment fryzu zdobiącego Pałac Masek w Kuluba (fot. Mauricio Marat, INAH)
Kwota 10 milionów pesos trafi do Chichén Itzá, gdzie zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie na terenie słynnego Boiska do Gry w Piłkę oraz w części miasta zwanej Chichén Viejo, gdzie obejmą przede wszystkim tamtejsze malowidła ścienne i ornamentykę budowli. Umożliwi to w niedalekiej przyszłości otwarcie Chichén Viejo dla zwiedzających.

Budowla pałacowa w Grupie A w Kuluba (fot. Mauricio Marat, INAH)
5 milionów pesos przeznacza się na prace w Uxmal, w tym na odrestaurowanie wschodniej strony Pałacu Gubernatora i eksplorację znajdującej się pod nim wcześniejszej budowli. Po jednym milionie pesos trafi do Izamal, gdzie specjaliści skupią się na budowli Kinich Kak Moo i do Dzibilchaltún, które ze względu na swe położenie w pobliżu Meridy jest jednym z najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych w stanie Jukatan. Tam prace obejmą Plac Południowy i Świątynię Siedmiu Lalek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz