wtorek, 3 kwietnia 2018

Otwarcie stanowiska archeologicznego Arroyo Seco

Oryginalny artykuł: Abrio sus puertas el sitio arqueologico de pinturas rupestres Arroyo Seco

W Meksyku otwarto dla zwiedzających stanowisko archeologiczne Arroyo Seco, leżące w gminie Victoria (stan Guanajuato) i będące jednym z największych skupisk malowideł naskalnych. Miejsce to znane jest już od kilkudziesięciu lat, ale dopiero w 2003 roku archeolodzy Carlos Viramontes i Ana María Crespo podjęli tam projekt badawczy.

Stanowisko archeologiczne Arroyo Seco (fot. Héctor Montaño, INAH)
Tematyka malowideł jest bardzo różnorodna. Niektóre przedstawiają ludzi podczas łowów lub tańczących w małych grupach. Na innych można dostrzec zwierzęta, w tym lisy, kojoty, psy, jelenie, orły, jaszczurki, żaby, pająki i skorpiony. Są też motywy roślinne, jak kukurydza i przypuszczalnie peyote.

Sztuka naskalna w Arroyo Seco (fot. Héctor Montaño, INAH)
Carlos Viramontes ustalił, że malowidła powstawały w różnych okresach i zdefiniował pięć podstawowych etapów. Pierwszy sięga co najmniej 7000 r. p.n.e., był związany z koczownikami, którzy jako jedyni zamieszkiwali te ziemie do około 200-400 n.e., kiedy to społeczności z centralnego Meksyku, zwłaszcza z Teotihuacan, rozpoczęły kolonizację tych terenów.

Fragment malowidła naskalnego w Arroyo Seco (fot. Héctor Montaño, INAH)
Drugi etap przypadł na okres od 400 r. n.e. do 1100 r. n.e., kiedy ziemie te były zamieszkiwane wspólnie przez obie grupy ludności: łowców-zbieraczy i przybyszów z Centralnego Meksyku. Trzeci etap to lata 1100-1500, czyli tak zwana „epoka Chichimeków”, gdy tereny zostały w pełni odzyskane przez łowców-zbieraczy.

Malowidła naskalne w Arroyo Seco (fot. Héctor Montaño, INAH)
Czwarty etap obejmowałby czasy wicekrólestwa, a piąty związany jest ze sztuką naskalną, która powstała w XIX wieku i na początku XX wieku, podczas zasiedlania górskich obszarów Sierra Gorda (w stanach Guanajuato i Queretaro) przez, między innymi, Kreoli i Metysów.

Jeden z głazów pokryty malowidłami (fot. Héctor Montaño, INAH)
Sztuka naskalna w Arroyo Seco zachowała się w 46 miejscach, choć obecnie udostępniono zwiedzających jedynie 25% malowideł, znajdujących się na dwóch skalnych wzniesieniach. 

 Stanowisko archeologiczne Arroyo Seco (fot. Héctor Montaño, INAH)
Czytaj też: "Malowidła naskalne w stanie Guanajuato"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz