poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Na terenie Amazonii odkryto ślady 81 prekolumbijskich wiosek

Oryginalny artykuł: Hallan aldeas en zona de Amazonas que se creia inhabitada

Chociaż wycinanie drzew grozi zniszczeniem Amazonii, to jednak tym razem doprowadziło do odkryć archeologicznych, które zmuszają do ponownego naszkicowania dziejów tej największej na świecie dżungli. Dzięki zdjęciom satelitarnym, na których w zasadzie nie widać już zalesionych terenów, grupa badaczy z University of Exeter (Wielka Brytania) natrafiła na terenie brazylijskiego stanu Mato Grosso na ślady 81 wiosek, które - jak się przypuszcza - były zamieszkiwane w latach 1200-1450 przez około 500 000-1 000 000 osób. Archeolodzy zwracają uwagę, że najbardziej interesującym jest fakt, że osady znajdują się w dużej odległości od głównych rzek, co zmienia pogląd o powstawaniu prekolumbijskich wiosek jedynie wokół dużych źródeł wody.

Ślady jednej z nowo odkrytych wiosek (fot. University of Exeter)
Jeszcze kilka lat temu sądzono, że przed przybyciem Europejczyków, na obszarze 5,5 milionów kilometrów kwadratowych Amazonii żyło około 8 milionów ludzi. Obecnie nowe odkrycia sugerują, że teren zaledwie dwóch tysięcy kilometrów kwadratowych mógł być zamieszkiwany przez około 750 tysięcy osób. Jak przekazał kierujący pracami archeolog Jonas Gregorio de Souza, jest to tylko fragment wielkiej układanki. W Amazonii są nadal regiony, o których w zasadzie nic nie wiemy i dlatego nowe badania pozwalają lepiej zrozumieć populacje, które tam żyły i ich relacje z otaczającym środowiskiem naturalnym. Przypuszczalnie te dawne kultury łączyły rolnictwo z wykorzystaniem miejscowych drzew rodzących owoce.

Wycinka drzew w Amazonii odsłoniła pozostałości dawnych osad (fot. University of Exeter)
Uwagę badaczy zwróciły charakterystyczne rowy wykopane w ziemi i mające formy okręgów, kwadratów i sześciokątów. Mogły one wytyczać granice ufortyfikowanych osad lub określać zasięg centrum ceremonialnego.

Ślady dawnych rowów, mogących wytyczać granice wiosek (fot. University of Exeter)
Podczas prac wykopaliskowych archeolodzy natrafili na tak zwaną terra preta, bardzo żyzną glebę, która występuje w miejscach zamieszkiwanych przez ludność przez dłuższy czas. Znaleziono też fragmenty ceramiki i kamienne siekierki. Na podobne osady napotykano już wcześniej, ale wszystkie one były położone w odległości setek kilometrów na wschód i na zachód od obecnie odkrytych wiosek. Z kolei relacje historyczne wspominają, że obszar ten był zamieszkiwany w czasach prekolumbijskich i zdaniem badaczy nie chodziło o odizolowane osady, ale o ośrodki różnych kultur, które osiedliły się tam na stałe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz