środa, 16 maja 2018

Skanowanie laserowe 3D Pałacu Gubernatora w Uxmal

Oryginalny artykuł: Realizan registro en 3D del Palacio del Gobernador en Uxmal, Yucatan

W kwietniu bieżącego roku, na terenie majańskiego miasta Uxmal (stan Jukatan, Meksyk), w ramach meksykańsko-hiszpańskiego projektu, którym kierują archeolodzy: José Huchim Herrera (Centrum INAH–Jukatan, Meksyk); Cristina Vidal Lorenzo (Uniwersytet w Walencji, Hiszpania) i Gaspar Muñoz Cosme (Politechnika w Walencji, Hiszpania), wykonano skanowanie laserowe 3D i 16 000 zdjęć fotogrametrycznych Pałacu Gubernatora. Budowla ta jest uważana za najwspanialszy przykład architektury Majów, a miasto Uxmal zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku.

Pałac Gubernatora w Uxmal (fot. José Huchim Herrera, INAH)
Jak podaje José Huchim Herrera, przed rozpoczęciem prac grupa ludzi z okolicznych miejscowości Abalá, Muna i Santa Elena oczyściła teren, usuwając zarówno roślinność porastającą różne segmenty budowli, jak i kamienie znajdujące się w niektórych pomieszczeniach Pałacu Gubernatora. Czasowo zainstalowano również specjalne rusztowania i drabinki, które były konieczne do wykonania zdjęć.

Oczyszczanie terenu wokół Pałacu Gubernatora (fot. José Huchim Herrera, INAH)
Pałac Gubernatora, wzniesiony w stylu Puuc, ma 98 m długości, 12 m szerokości i 12,6 m wysokości. Jego górna część ozdobiona jest wspaniałym fryzem z wizerunkami węży, meandrami i maskami boga deszczu Chahka. Można również dostrzec siedzącą na tronie postać z bogatym nakryciem głowy, przypuszczalnie władcę Chan Chak K'ak'nal Ajaw, który około 978 r. zlecił budowę swego pałacu.

Wykonywanie zdjęć poszczególnych detali Pałacu Gubernatora (fot. José Huchim Herrera, INAH)
José Huchim Herrera podkreśla, że dzięki rejestrowi 3D i fotogrametrii będzie można nie tylko przygotować wirtualne modele wysokiej jakości, ale jednocześnie wyniki prac posłużą w przyszłości monitorowaniu budowli i podejmowaniu kolejnych projektów archeologicznych, szczególnie prac konserwatorskich. Poza naturalnym zniszczeniem spowodowanym warunkami klimatycznymi, do szkód w wewnętrznych pomieszczeniach Pałacu Gubernatora przyczyniły się mikroorganizmy i mchy, a także gnieżdżące się tam nietoperze

Prace przy Pałacu Gubernatora (fot. José Huchim Herrera, INAH)
W najbliższych miesiącach rozpoczną się dalsze prace, które tym razem skupią się na odrestaurowaniu podstawy Pałacu Gubernatora od strony południowej i eksploracji podstawy po stronie wschodniej w celu zbadania wcześniejszej architektury Uxmal, a mianowicie budowli związanej z Władcą Uaxak, który rządził w Uxmal około 810 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz