wtorek, 7 sierpnia 2018

W jaskini w stanie Tamaulipas (Meksyk) znaleziono mumię dziecka

Oryginalny artykuł: En la cueva La Escondida descubren momia de nino acompanada de plantas cultivables como ofrenda

W jaskini La Escondida, w centralnej części meksykańskiego stanu Tamaulipas, w pobliżu gminy Victoria, archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) natrafili na nietknięte zawiniątko grobowe. Jak podaje kierujący pracami antropolog Jesús Ernesto Velasco González z Centrum INAH-Tamaulipas, na podstawie tomografii wykazano, że wewnątrz wykonanego z maty zawiniątka zachowała się mumia półtorarocznego dziecka, którego wiek ustalono na podstawie badań zębów i kości. Poza fragmentem tkaniny, znaleziono zawieszki, jedną z muszli, a drugą przypuszczalnie z kości. Na zawiniątku było umieszczone naczynie ceramiczne, a obok znajdował się koszyk upleciony z włókien roślinnych, 756 nasion dębu zimozielonego, 52 wyłuskane kolby kukurydzy i 4 pędy kalebasy.

Zawiniątko grobowe znalezione w jaskini La Escondida (fot. Mauricio Marat, INAH)
W jaskini zebrano dużo materiału organicznego, który został poddany datowaniu radiowęglowemu, a przeprowadzone analizy podają różny wiek, od 1600 r. p.n.e. do 1200 r. n.e. Badacze uważają zatem, że jaskinia była wykorzystywana w różnych okresach, począwszy od grup ludności przechodzącej od łowiectwa-zbieractwa i niewielkich upraw aż po społeczności z rozwiniętym rolnictwem, garncarstwem i kamiennymi budowlami, gdyż w jaskini zachowało się bardzo dużo szczątków roślin uprawnych, fragmenty naczyń ceramicznych i żarna.

Naczynie ceramiczne umieszczone na zawiniątku (fot. Mauricio Marat, INAH)
Archeolodzy badają również stratygrafię gleby oraz starają się ustalić, w jakim momencie pojawiło się w tym regionie garncarstwo. Zamierzają też zdobyć więcej danych na temat czasowego zamieszkiwania tego regionu, zbieractwa roślin dziko rosnących, uprawy ziemi i wykorzystywania jaskiń jako miejsc pochówku. Wszystkie materiały są analizowane w ramach projektu prowadzonego od 2009 r. przez INAH we współpracy z uniwersytetami w Mieście Meksyk, Kordobie (Hiszpania) i Uppsali (Szwecja). Wcześniej prace objęły grotę La Sepultura, leżącą w paśmie górskim Sierra Madre Oriental w stanie Tamaulipas.

Nasiona dębu zimozielonego znalezione w jaskini (fot. Mauricio Marat, INAH)
Jak zaznacza Jesús Ernesto Velasco González, świadectwa z obu jaskiń stanowią dowód na to, że łowcy-zbieracze z ziem północnego Meksyku przez długi okres uprawiali rośliny, ale minęło dużo czasu zanim rozwinął się osiadły tryb życia. Proces zmian kulturowych jest bardzo złożony, gdyż dawne populacje na ziemiach obecnego stanu Tamaulipas podążały różnymi drogami, co znajduje odzwierciedlenie w ich różnorodności, organizacji społecznej i historii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz