niedziela, 19 sierpnia 2018

W Vichama odkryto relief sprzed 3800 lat

Oryginalny artykuł: Vichama: el muro de la fertilidad

Na terenie stanowiska Vichama, w prowincji Huaura, 110 kilometrów na północ od Limy, archeolodzy odkryli relief, który przypuszczalnie nawiązuje swą symboliką do żyzności ziemi po okresie suszy i klęski głodowej, spowodowanych zmianami klimatycznymi. Relief przedstawia umieszczone w jednej linii cztery ludzkie twarze z zamkniętymi oczyma i wijące się pomiędzy nimi dwa węże. Głowy węży skierowane są ku dziwnej postaci, która - zdaniem badaczy - może być uosobieniem kiełkującego ziarna.

Relief odkryty w Vichama (fot. Alessandro Currarino, El Comercio)
Relief pochodzi sprzed około 3800 lat i zdobił mur o szerokości 2,80 m i wysokości 1 m, znajdujący się w przedsionku dziedzińca świątyni, gdzie podczas ceremonii składano dary ofiarne. Powstał podczas drugiej z czterech faz konstrukcyjnych tej budowli, zajmującej obszar o powierzchni 874 metrów kwadratowych.

Oczyszczanie nowo odkrytego reliefu (fot. Alessandro Currarino, El Comercio)
Archeolodzy z Projektu Caral, kierowanego przez Ruth Shady starają się poznać przyczyny opuszczenia ośrodka, który przetrwał tylko około 300 lat, chociaż jego mieszkańcy prawdopodobnie zdołali pokonać klęskę głodu.

Budowla, w której prowadzono prace archeologiczne (fot. Alessandro Currarino, El Comercio)
Vichama była ośrodkiem zamieszkiwanym przez rolników i rybaków kultury Caral. Prace archeologiczne są tam prowadzone od 2007 roku. Do tej pory natrafiono na pozostałości 22 budowli, wzniesionych w latach 1800-1500 p.n.e.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz