poniedziałek, 22 czerwca 2020

„Kamienna mapa” ze stanu Colima

Oryginalny artykuł: En Colima INAH registra petroglifo usado como "piedra-mapa" hace alrededor de dos mil anos

Przed tysiącami lat, podczas erupcji wulkan Fuego w dzisiejszym meksykańskim stanie Colima wyrzucił bazaltowe głazy, z których jeden dotarł ponad 14 km na południe do miejsca, gdzie obecnie znajduje się Cofradía de Suchitlán. Okazało się, że spoczywający na terenie prywatnej nieruchomości głaz pokryty jest petroglifami i 7 czerwca został oficjalnie zarejestrowany przez specjalistów z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH). Jak podaje Julio Ignacio Martínez de la Rosa, biorąc pod uwagę analizę wzorów, prekolumbijscy mieszkańcy wyryli w kamieniu mapę swego terytorium. Petroglify są często spotykane w stanie Colima, gdyż, na przykład, na terenie stanowiska archeologicznego La Campana znaleziono ich ponad sto.

Bazaltowy głaz znaleziony w stanie Colima (fot. Rafael Platas Ruiz, INAH)
Ze swej strony archeolog Rafael Platas Ruiz przekazał, że na głazie można wyróżnić trzy techniki rytów, które wykorzystano do przedstawienia orografii południowego zbocza wulkanu Fuego z zaznaczeniem jarów i rzek. W najwyższej części kamień ma 1,70 m wysokości, jego szerokość wynosi 2,12-2,77 m, a grubość od 60 cm do 1,70 m. Zdaniem badacza, wyryte okrągłe zagłębienia mogą ukazywać położenie dawnych osad.

Kamienna mapa wyryta na powierzchni głazu (fot. Rafael Platas Ruiz, INAH)
Archeolodzy uważają, że takie „kamienne mapy” niewątpliwie pomagały poznać teren i mogły przetrwać z pokolenia na pokolenie. Na temat datowania „kamiennej mapy” Rafael Platas Ruiz wyjaśnił, że co prawda w tym rejonie natrafiono na fragmenty ceramiki pochodzącej z lat 1000-1500, ale petroglif jest z pewnością znacznie wcześniejszy. Wzory i technika wykonania wskazują na bliższe związki z tradycją Tumbas de Tiro, czyli na okres od 200 r. p.n.e. do 200 r. n.e.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz