środa, 25 listopada 2020

Dawni Indianie Pueblo znaleźli sposób na przetrwanie okresów suszy

Oryginalny artykuł: Geoscientists discover ancestral puebloans survived from ice melt in New Mexico lava tubes

Uczeni z University of South Florida, National Park Service, University of Minnesota oraz instytutu badawczego w Rumunii odkryli, że dawni Indianie Pueblo zdołali przetrwać okresy suszy, schodząc w głąb jaskiń lawowych i topiąc zalegający tam lód. Jak podaje kierujący badaniami profesor Bogdan Onac (z University of South Florida), pierwotnym celem prac prowadzonych w rurach lawowych było zebranie próbek w celu odtworzenia paleoklimatu przez wykorzystanie systematycznie topniejących złóż lodowych. Kiedy jednak weszli do wypełnionej lodem rury lawowej w El Malpaís (stan Nowy Meksyk), zaskoczyła ich ilość węgla drzewnego i sadzy znajdujących się w głębi jaskini.

Wejście do rury lawowej (fot. University of South Florida)

Badania wykazały, że w latach 150-950 było pięć okresów suszy, podczas których dawni Indianie Pueblo udawali się do jaskini, obecnie oznaczonej przez National Park Service jako Cave 29. Wejście do niej znajduje się na wysokości ponad 2200 m n.p.m. Geolodzy zbadali jaskinię na długości 171 m i głębokości około 14 m. Do dziś w jej wnętrzu zachował się blok lodu, który przypuszczalnie jest pozostałością po znacznie większym złożu lodowym wypełniającym niegdyś najgłębszą część jaskini.

Badacze schodzą do wnętrza jaskini lawowej (fot. University of South Florida)

Przez 800 lat dawni Indianie Pueblo wielokrotnie odwiedzali jaskinię, w głębi której rozpalali niewielkie ogniska i topili lód, aby w ten sposób uzyskać wodę przeznaczoną do picia lub do celów rytualnych. Pozostawili po sobie nie tylko ślady węgla drzewnego i popiołu, ale również fragment naczynia ceramicznego zaliczanego do typu Cibola Gray Ware.

Znaleziony we wnętrzu jaskini fragment naczynia ceramicznego
(fot. University of South Florida)

Badania rzucają nowe światło na jedną z wielu interakcji człowieka ze środowiskiem na ziemiach południowo-zachodniej Ameryki Północnej w czasie, gdy zmiany klimatyczne zmusiły ludzi do szukania zasobów wodnych w nieoczekiwanych miejscach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz