niedziela, 15 listopada 2020

Tysiące artefaktów z wioski Irokezów

Oryginalny artykuł: Archaeological excavation continues in Fischer-Hallman area

W odległości około 100 km od Toronto, w Kitchener, w regionie Waterloo (Kanada) budowana jest nowa droga na trasie Fischer - Hallman. Podczas prac nad usuwaniem starej nawierzchni natrafiono na liczne pozostałości z czasów prekolumbijskich i w lipcu rozpoczęto zakrojone na szeroką skalę wykopaliska. Archeolodzy sprawdzają teren metr po metrze i przesiewają glebę, dzięki czemu do tej pory znaleziono tam ponad 35 000 najróżniejszych artefaktów. Okazało się, że niegdyś była to wioska Irokezów. 

Prace wykopaliskowe w rejonie Fischer-Hallman
(fot. Luke Schulz/Kitchener Today)

Jak podaje archeolog Barbara Slim, wioska pochodzi z lat 1300-1600. Poza licznymi artefaktami odkryto pozostałości kilku domów i materiał kostny. Do najciekawszych znalezisk należą zwęglone szczątki fasoli i kukurydzy oraz ostrze z chalcedonu, który nie występuje w południowym Ontario. Zachowały się również naczynia ceramiczne używane do gotowania i przygotowywania potraw oraz kamienne narzędzia. 

Artefakty znalezione podczas wykopalisk
(fot. Luke Schulz/Kitchener Today)

Badacze podkreślają, że na tym terenie znajduje się co najmniej pięć tego typu wiosek. Poza tym natrafiono nawet na artefakty pochodzące sprzed 4000 lat, co dowodzi stałego osadnictwa. Wszystko wskazuje na to, że był to ważny obszar, do którego ludzie wracali, wykorzystując dostępne tam zasoby. Podczas pracy archeolodzy współpracują z miejscowymi wspólnotami indiańskimi. 

Artefakty znalezione podczas wykopalisk
(fot. Luke Schulz/Kitchener Today)

Ze względu na ilość znalezisk prace będą kontynuowane do końca obecnego sezonu i w przyszłym roku. Po ich zakończeniu artefakty zostaną oczyszczone, skatalogowane i przeanalizowane, co pozwoli lepiej zrozumieć dawnych mieszkańców tej wioski. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz