sobota, 21 listopada 2020

Dieta prekolumbijskich mieszkańców wyspy São Luís (Brazylia)

 Oryginalny artykuł: Diet of pre-Columbian societies in the Brazilian Amazon reconstructed

Międzynarodowa grupa uczonych z różnych instytucji naukowych w Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach i Brazylii przeprowadziła nowe badania, które pozwoliły na zrekonstruowanie diety ludności zamieszkującej w czasach prekolumbijskich niziny w rejonie dorzecza Amazonki w Brazylii. Wiedza na ten temat była do tej pory dość ograniczona ze względu na nieliczne szczątki ludzkie znalezione na tym terenie. 

Pochówek odkryty na terenie stanowiska archeologicznego Bacanga (fot. Andre Colonese)

Szacowanie diety przeprowadzono przy użyciu stabilnych izotopów i kompleksowego modelu mieszania bayesowskiego. Uczeni przeanalizowali izotopy węgla i azotu z kolagenu kostnego pobranego ze szczątków pięciu osób odkrytych na wyspie São Luís, na stanowiskach archeologicznych: Panaquatira, Bacanga i Paço do Lumiar, pochodzących sprzed 1000-1800 lat i związanych z różnymi tradycjami ceramicznymi.

Prace archeologiczne na terenie Bacanga (fot. Andre Colonese)

Jak podaje Andre Colonese, badania wykazały, że - pomimo bliskości morza i dowodów na poławianie ryb - podstawą diety mieszkańców wyspy São Luís i głównym źródłem protein były ssaki lądowe (paka, świnki morskie, aguti, jeleń dwurożny) (około 36%), następnie rośliny takie, jak maniok i batat (około 31%), kukurydza (około 14%), a dopiero na ostatnim miejscu ryby (głównie sumy) (około 10%). 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz