Oryginalny artykuł: Remote sensing tools yield insights into abandoned pre-Columbian Mexican city
Pedro Guillermo Ramón Celis, badacz z McGill University (Montreal, Kanada) odkrył, że Guiengola, XV-wieczne miasto Zapoteków w południowej części stanu Oaxaca (Meksyk), które do tej pory uważano po prostu za fortecę, było w rzeczywistości rozległym, ufortyfikowanym miastem. Guiengola zajmowała obszar 360 ha i została zbudowana na płaskowyżu, po południowo-wschodniej stronie góry o tej samej nazwie. Hiszpański dokument Relacion Geografica de Tehuantepec z 1577 roku opisuje ją jako miejsce, w którym wojska Zapoteków odparły atak Mexików pod wodzą Ahuizotla w 1497 roku. Jak podkreśla Pedro Guillermo Ramón Celis, dokładność tych informacji została potwierdzona przez dominikanina Francisco de Burgoa w 1674 roku. Pomimo to w zapiskach z XVI wieku nie pojawia się żadna wzmianka o tym mieście, co zdaniem badacza może sugerować, że zostało opuszczone przed 1521 rokiem. Badania dostarczyły jasnych dowodów na to, że Guiengola była stałą osadą o wiele bardziej złożoną niż podają opisy etnohistoryczne. Wcześniejsze projekty archeologiczne ujawniły tereny o charakterze publicznym, ceremonialnym i mieszkalnym, w tym dwie największe świątynie. Do tej pory jednak rozmiary Guiengoli pozostawały nieznane.
![]() |
Guiengola (fot. Pedro Guillermo Ramon Celis) |
![]() |
Mapa Gueingoli przygotowana dzięki technologii LiDAR (źródło ilustracji: czasopismo Ancient Mesoamerica) |
Spośród nich wybrano 90 w celu intensywnego zbadania, w ramach którego wykonano szczegółowe plany architektoniczne. Podczas analizy budowle zostały początkowo sklasyfikowane w trzech kategoriach: monumentalne, wojskowe i mieszkalne. Architektura monumentalna obejmowała konstrukcje wzniesione w celach ceremonialnych, religijnych, politycznych lub administracyjnych, w tym piramidy, świątynie, boiska do gry w piłkę, pałace, budynki administracyjne, place, przestrzenie publiczne i ołtarze. Architektura wojskowa obejmowała mury obronne i związane z nimi budynki. Architektura mieszkalna to oczywiście budowle o charakterze mieszkalnym. Łącznie zarejestrowano, zidentyfikowano i przeanalizowano typologicznie 2292 artefakty archeologiczne, pochodzące z tych 90 budynków, co pozwoliło ustalić, że miasto było zamieszkiwane w latach 1200-1521.
![]() |
Polożenie Guiengoli (źródło ilustracji: czasopismo Ancient Mesoamerica) |
Guiengola ma skomplikowaną organizację społeczną opartą na dzielnicach, czyli barrios, zamieszkiwanych przez osoby spokrewnione ze sobą. Na terenie Guiengoli zachowały się cztery kilometry murów obronnych, sieć wewnętrznych dróg i wyraźny układ urbanistyczny. Natrafiono też na świadectwa hierarchicznie zorganizowanego miasta, co daje wgląd w złożoność nie tylko kontroli elit i autonomii Guiengoli, ale także sposobu, w jaki ludność organizowała się ekonomicznie, religijnie i społecznie, konstruując przestrzenie i modyfikując krajobraz. Pedro Guillermo Ramón Celis jest przekonany, że w miarę postępu prac można będzie lepiej zrozumieć poziom złożoności politycznej i społecznej Zapoteków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz