niedziela, 2 lutego 2025

W Chupacigarro (dolina Supe) odkryto budowlę piramidalną

Oryginalny artykuł: Hallazgo arqueológico en valle de Supe: descubren nuevo edificio piramidal en Chupacigarro

Multidyscyplinarny zespół z Caral odkrył budowlę piramidalną w tak zwanym „Sektorze F” stanowiska archeologicznego Chupacigarro, położonego w odległości jednego kilometra na zachód od Caral, w dolinie rzeki Supe (prowincja Barranca, region Lima). Prowadzone niedawno prace wykopaliskowe pozwoliły odsłonić tę budowlę, która była pokryta wyschniętymi drzewami huarango i zaroślami. Po ich usunięciu widać było kamienne mury, które tworzą co najmniej trzy nałożone na siebie platformy. Mury te składają się z dużych, pionowo ustawionych kamieni zwanych huancas. które wyznaczają narożniki czworokątnego budynku i centralne schody, umożliwiające dostęp do górnej części budowli. Ministerstwo Kultury podkreśliło, że badania tej budowli piramidalnej pozwolą zespołowi z Caral (kierowanemu przez Ruth Shady) poznać pełny układ urbanistyczny ośrodka Chupacigarro i udostępnić go zwiedzającym wraz z Caral. 

Budowla piramidalna odkryta przez archeologów w Chupacigaro (źródło ilustracji: Andina)

Chupacigarro znajduje się w małym wąwozie i wraz z Caral jest częścią większego systemu, który obejmuje też inne ośrodki w dolinie Supe, należące do cywilizacji Caral (3000 - 1800 p.n.e.). Wąwóz stanowił naturalny szlak komunikacyjny z wybrzeżem, na południe od doliny Supe, w kierunku doliny Huaura. Dwanaście budowli o charakterze publicznym lub ceremonialnym rozrzuconych jest wokół centralnej przestrzeni, wieńczącej szczyty niewielkich wzgórz w wąwozie. Budynki różnią się wielkością, zorientowaniem i formą. Na obrzeżach odkryto architekturę o charakterze mieszkalnym. Nad niewielkimi konstrukcjami góruje Główna Budowla z typowym dla tego okresu, zagłębionym, okrągłym placem.

Pozostałości nowo odkrytej budowli (źródło fot. Andina)

Wszystko to wskazuje na istnienie niewielkiego ośrodka miejskiego z różnymi budowlami o charakterze publicznym i świeckim, zajmującego powierzchnię 38,59 ha. W każdej z nich można wyróżnić kilka faz konstrukcyjnych, podczas których zmieniały się techniki, materiały, projekt, zagospodarowanie przestrzeni, dekoracje i elementy architektoniczne charakterystyczne dla danego okresu. Chupacigarro znajdowało się w strategicznym miejscu ze względu na kontakty z ludnością zamieszkującą dolinę Supe i wybrzeże Huaura, skąd dostarczano produkty morskie. Jego mieszkańcy mieli bezpośredni dostęp do lasów nadrzecznych, źródeł, kamieniołomów i pól uprawnych.

Geoglif przedstawiający głowę z profilu (źródło fot. Andina)

Osada nie była widoczna z doliny, musiała więc być częścią Caral, być może związaną z funkcją bardziej prywatną lub religijną. Jednym z najbardziej reprezentatywnych znalezisk na tym stanowisku jest geoglif przedstawiający głowę z profilu w stylu Sechín. Geoglif ukazuje twarz zwróconą na wschód, z zamkniętym okiem, otwartymi ustami i włosami powiewającymi w powietrzu lub krwią spływającą z głowy. Ma wymiary 62,1 na 30,3 metra i można go zobaczyć jedynie ze strategicznego punktu w Chupacigarro. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz