czwartek, 28 marca 2013

Nowe odkrycia w El Tajín (stan Veracruz, Meksyk)

Oryginalny artykuł: Detectan nuevos vestigios ocultos en el Tajin
Zobacz także: Fotogaleria INAH

Stanowisko archeologiczne El Tajín leży na północy stanu Veracruz, w odległości około 30 kilometrów od Zatoki Meksykańskiej. Było to ważne miasto, które rozkwitło po upadku Teotihuacan, a szczyt rozwoju osiągnęło w okresie od 600 do 1000 roku n.e., kiedy to liczyło od 5 do 20 tysięcy mieszkańców. W 1992 roku zostało wpisane na listę Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Badania archeologiczne są tu prowadzone od dawna, jednak w ostatnim czasie meksykańscy archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) zlokalizowali na terenie El Tajín trzy nowe boiska do gry w piłkę, kilka budowli zwanych „balkonami” i pozostałości konstrukcji mieszkalnych sprzed ponad tysiąca lat. Odkrycia te stały się możliwe dzięki zastosowaniu nowej technologii opartej na połączeniu czujników zdalnego sterowania i teledetekcji, których użyto w Meksyku po raz pierwszy w badaniach stanowisk prekolumbijskich. Budowle nadal są pokryte roślinnością i osadami, a zatem dopiero wykopaliska archeologiczne będą mogły z całkowitą pewnością potwierdzić ich przeznaczenie.

Boisko do gry w piłkę w El Tajín
Dr Guadalupe Zetina Gutiérrez – kierująca badaniami w El Tajín – podkreśliła, że dzięki zlokalizowaniu trzech nowych boisk do gry w piłkę, ich liczba w El Tajín wzrosła do dwudziestu, a może się jeszcze zwiększyć, gdyż uczeni pracują w poszczególnych sektorach miasta i do tej pory zbadano jedynie część południową i północną. Wszystkie boiska na terenie El Tajín różnią się od siebie wymiarami i cechami charakterystycznymi. Niektóre z nich zostały bogato ozdobione reliefami, przedstawiającymi różne rytuały.

Relief zdobiący Boisko PołudnioweEl Tajín. Przedstawia scenę złożenia w ofierze.
(Replika w Narodowym Muzeum Antropologii w mieście Meksyk)
Dwie nowo odkryte budowle, zwane „balkonami”, to platformy o podstawie około 10 na 15 metrów i wysokości 10-12 metrów, wzniesione w punktach strategicznych, w najwyższej, północnej części dawnego miasta, skąd można podziwiać panoramę El Tajín. Zastosowanie nowoczesnej technologii pozwoliło również zlokalizować budynki mieszkalne, położone w części zachodniej. Teren ten był przypuszczalnie zamieszkiwany przez liczne rodziny, a rozmiary domów świadczą o pracy włożonej w ich budowę. 

Jedno z licznych boisk do gry w piłkę w El Tajín
Guadalupe Zetina wyjaśniła, że technologia zastosowana w Meksyku po raz pierwszy w badaniach archeologicznych w El Tajín opiera się na połączeniu trzech technik. Są to: aerofotogrametria (specjalne zdjęcia lotnicze służące do sporządzania map), LIDAR (lotniczy skaning laserowy) oraz termografia (umożliwiająca poznanie etapów konstrukcyjnych i pęknięć wewnątrz budowli). W sumie wykonano 60 tysięcy fotografii termograficznych, które wykazały brak uszkodzeń w najważniejszych budowlach El Tajín.

Budowla A o charakterze rezydencjalnym w  El Tajín Chico
Specjalistka INAH podkreśla, że nowoczesna technologia stanowi prawdziwy przełom w pracach archeologicznych prowadzonych w Meksyku. Obecnie badacze, dzięki fotografiom dwu- i trójwymiarowym, są w stanie określić najpierw, gdzie znajdują się pozostałości dawnych budowli, dzięki czemu wykopaliska postępują znacznie szybciej, zwłaszcza na trudno dostępnych obszarach. Można wykonać z wielką dokładnością trójwymiarowe mapy, sporządzić rejestr zabytków, a także precyzyjnie określić położenie i wymiary budowli. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz