wtorek, 5 marca 2013

Nowe odkrycia w Piramidzie Słońca w Teotihuacan

Oryginalny artykuł: Descubren monumentos en cuspide de la Piramide del Sol
Zobacz także: Fotogaleria INAH

Archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH-Conaculta) w Meksyku znaleźli na szczycie Piramidy Słońca w Teotihuacan rzeźbę z wizerunkiem starego boga ognia Huehuetéotl, największą z odkrytych do tej pory w Teotihuacan, a także dwie stele i fragmenty trzeciej. Zarówno stele, jak i rzeźba bóstwa zdobiły świątynię 1500 lat temu. Archeolog Alejandro Sarabia, który wraz z Saburo Sugiyama z Uniwersytetu w Aichi (Japonia) uczestniczą od 2005 roku w projekcie „Piramida Słońca” poinformował, że rzeźba i stele znajdowały się w fosie o szerokości 4 m, długości 17 m i głębokości 5 metrów, pochodzącej przypuszczalnie z końca V lub początku VI wieku naszej ery.

Rzeźba z wizerunkiem starego boga ognia Huehuetéotl,
odkryta przez archeologow na szczycie Piramidy Słońca
w Teotihuacan (fotografia INAH)

Świątynia, wznosząca się niegdyś na szczycie Piramidy Słońca, została zniszczona już przez samych mieszkańców Teotihuacan właśnie na przełomie V i VI wieku, jednak niektóre elementy architektoniczne, jak stele, pozostawiono w tym samym miejscu. Sarabia i jego współpracownicy sądzą, że fosa, która niegdyś zawierała depozyt ofiarny, została odkopana przez mieszkańców Teotihuacan podczas rytualnego zniszczenia świątyni, a zawartość depozytu przeniesiona do innych budowli o charakterze publicznym. W fosie znajdowały się również przedmioty z jadeitu i kamienia łupkowego, paciorki i plakietki oraz muszle morskie.
 
Archeolog Nelly Zoé Núñez Rendón, uczestnicząca w tym samym projekcie badawczym, zwraca uwagę na rozmiary znalezisk. Jedna stela, znaleziona na głębokości 4,30 m, ma 2,56 m wysokości i waży 955 kg. Druga stela, o wysokości 1,4 m i wadze 300 kg, została odkryta w grudniu 2012 roku. Rzeźba przedstawiająca boga Huehuetéotl, wykonana z szarego andezytu, ma 58 cm wysokości i waży około 190 kilogramów. Zachowały się na niej resztki oryginalnych kolorów, choć pod względem ikonograficznym różni się od innych przedstawień tego bóstwa. Huehuetéotl ma skrzyżowane ramiona i twarz pokrytą delikatnie zaznaczonymi zmarszczkami. Odkrycie tej rzeźby, wraz z wcześniej odnalezionymi kadzielnicami (braseros), potwierdza przypuszczenia, że na Piramidzie Słońca odprawiano ceremonie związane z zapalaniem nowego ognia z okazji upływu cykli kalendarzowych.

Wizerunek boga Huehuetéotl
(Muzeum na terenie stanowiska archeologicznego Teotihuacan)
Podczas ostatniego okresu prac badawczych, archeolodzy starali się prześledzić etapy konstrukcji Piramidy Słońca, której podstawa ma wymiary 214,6 m x 215,2 m x 215,7 m x 210,5 m. Piramida z założenia miała osiągnąć wysokość 70 metrów i została wzniesiona przypuszczalnie w I lub II wieku naszej ery. W III wieku została nieco poszerzona. Już w latach 2008-2010, badając tunel długości 116 metrów, archeolodzy INAH zdołali zlokalizować trzy wcześniejsze budowle i dwa bogate depozyty ofiarne, z których jeden związany był z poświęceniem świątyni właśnie na przełomie I i II wieku naszej ery.

Piramida Słońca w Teotihuacan
Archeolog Alejandro Sarabia podkreślił, że na powierzchni 4 metrów kwadratowych znaleziono około 1200 najróżniejszych przedmiotów: muszle, dyski z kamienia łupkowego i pirytu, 11 naczyń z wizerunkiem boga Tlaloka, maskę z jadeitu, 40 wykonanych z szarego obsydianu grotów, noży i figurek antropomorficznych, a także szczątki jaguara, psa i orła.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz