wtorek, 27 sierpnia 2013

Miasta Majów: El Tigre (stan Campeche, Meksyk)

Ruiny El Tigre, znanego również – od czasów konkwisty hiszpańskiej – jako Itzamkanac – rozciągają się na ziemiach południowej części meksykańskiego stanu Campeche. Miasto zbudowano na naturalnych wzniesieniach, na lewym brzegu rzeki Candelaria. To strategiczne położenie, na szlaku pomiędzy Petén a wybrzeżem Zatoki Meksykańskiej, sprzyjało rozwojowi handlu i niewątpliwie zadecydowało o znaczeniu tego ośrodka.

Rzeka Candelaria
El Tigre było zamieszkiwane już od 600 roku p.n.e., o czym świadczą pozostałości dawnych konstrukcji. W późnym okresie preklasycznym miasto odgrywało już dużą rolę. W tym czasie powstały piramidy ozdobione wielkimi maskami bóstw, przypominające styl typowy dla architektury Petén. Do chwili obecnej archeolodzy odkryli na terenie El Tigre aż trzy takie budowle.

Widok El Tigre
Centrum miasta obejmuje cztery ważne kompleksy architektoniczne, dwa rozległe place, trzy boiska do gry w piłkę i drogi sacbé.

Jedno z boisk do gry w piłkę na terenie El Tigre
Południową stronę pierwszego placu zajmuje Budowla I, stanowiąca rozległą platformę długości 150 metrów i szerokości 130 metrów, wznosząca się na wysokość dziewięciu metrów.

Platforma obejmująca konstrukcje oznaczone jako Budowla I
W głębi góruje piramida wysokości 23 metrów, na szczyt której prowadzą szerokie schody centralne.

Piramida stanowiąca część Budowli I
Na przestrzeni wieków budowla ta przechodziła modyfikacje i niegdyś obie strony schodów były ozdobione wielkimi, modelowanymi w stiuku maskami bóstw. Znaleziono też tutaj ceramikę pochodzącą z późnego okresu preklasycznego.

Maska bóstwa zdobiąca schody wcześniejszej wersji piramidy
Po prawej stronie piramidy wznosi się okrągła platforma, stanowiąca być może świątynię boga wiatru bądź służąca jako scena do odprawiania ceremonii. Prowadzą do niej tylko jedne schody, zbudowane po wschodniej stronie.

Okrągła budowla wznosząca sie po prawej stronie piramidy
W tej samej części miasta znajduje się również Platforma 1-C, gdzie odkryto wspaniałe maski antropomorficzne, wymodelowane w stiuku, pochodzące z późnego okresu preklasycznego i przedstawiające prawdopodobnie wizerunki miejscowych władców, którzy stali się otaczanymi kultem przodkami.

 
Modelowane w stiuku maski,
przedstawiające przypuszczalnie władców El Tigre

Budowla II obejmuje platformę wysokości dziesięciu metrów, na której wzniesiono piramidę o czterech poziomach schodkowych, na szczyt której prowadzą centralne schody.

Piramida stanowiąca część Budowli II
Budowla III zajmuje wschodnią część placu i stanowi konstrukcję długości 206 metrów i szerokości 50 metrów. Wyróżnia się tutaj piramida z pięcioma poziomami i prowadzącymi na szczyt schodami, zarówno po stronie wschodniej, jak i zachodniej.

Najwyższa piramida w El Tigre
Przy tym samym placu wznosi się Budowla IV, będąca platformą o wysokości dziesięciu metrów i boku około 400 metrów. W jej najwyższej części znajduje się siedem konstrukcji o różnych formach i rozmiarach.


Pozostałości dawnych budowli El Tigre
Na terenie El Tigre zachowały się też budowle rezydencjalne, których wewnętrzne komnaty mają rzeźbione ławy kamienne.

Budowla rezydencjalna w El Tigre
Kamienna ława w jednym z pomieszczeń
To centrum ceremonialne otoczone jest jeszcze licznymi drobniejszymi budowlami, zgrupowanymi wokół dziedzińców i przykrytymi jeszcze porastającą je roślinnością. Jednak nadal trwają tutaj prace wykopaliskowe w ramach Projektu Archeologicznego EL Tigre, prowadzonego przez INAH i UNAM, przy finansowym wsparciu PEMEX-u.
Widok na najwyższą piramidę w El Tigre
El Tigre, będące w momencie podboju hiszpańskiego stolicą Acalán, przetrwało aż do 1557 roku, a o jego znaczeniu jako ważnego portu dowiedział się nawet Hernan Cortez, który w 1525 roku, w drodze do Hondurasu, odwiedził to miejsce. Uważa się nawet, że to właśnie tam Cortez zabił ostatniego azteckiego imperatora – Cuahtemoca


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz