sobota, 24 sierpnia 2013

W Salwadorze znaleziono fragmenty majańskich rzeźb

Oryginalny artykuł: Fragments of Mayan jaguar sculptures found in El Salvador. La Prensa 20.08.2013.

W parku archeologicznym Cihuatan w środkowym Salwadorze znaleziono ok. 160 fragmentów majańskich rzeźb, prawdopodobnie przedstawiających jaguary, pochodzące z pięciu lub sześciu rzeźb kotów oraz dwóch kadzielnic. Archeolodzy z Salwadorskiego Sekretariatu ds. Kultury i prywatnej Narodowej Fundacji Archeologicznej (FUNDAR) dokonali odkrycia podczas wykopalisk prowadzonych od lutego do maja, ale wyniki ogłoszono dopiero teraz.

Fragmenty zostały znalezione w budynku wzniesionym przy murze otaczającym centrum ceremonialne Cihuatan, majańskiego ośrodka 36 km od miasta Aguilares, na północ od stolicy kraju - San Salvador. Zdaniem Paula Amaroli, archeologa z fundacji FUNDAR, rzeźby mogą przestawiać jaguary, choć brak im charakterystycznych cętek. Fragmenty są obecnie czyszczone, analizowane i restaurowane, aby w przyszłości znaleźć się na wystawie w Narodowym Muzeum Antropologii w San Salvador.

Park archeologiczny Cihuatan obejmuje 73 ha. Specjaliści oceniają, że stanowisko było zamieszkane w latach 1000-1200 n.e. Jego pierwsi mieszkańcy przybyli ze środkowego Meksyku, gdzie porzucili swoje wioski po tzw. upadku cywilizacji Majów.

Jeden ze 160 fragmentów rzeźb, prawdopodobnie przedstawiających jaguary, które zostały odkryte na majańskim stanowisku archeologicznym Cihuatan, na północ od San Salvador (fot. Salwadorski Sekretariat ds. Kultury)

Czytaj także: Jaguary – zwierzęta budzące grozę i uwielbienie - Jaguary w sztuce Mezoameryki - W Izapa odkryto monolit z wizerunkiem jaguara - Król pod Górą Jaguara

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz