piątek, 13 stycznia 2012

Król pod Górą Jaguara

Pełen artykuł: The Man Under the Jaguar Mountain (English)

Królowie Copan budowali sobie własne góry, takie jak piramida znana obecnie jako Świątynia 16. Wznosi się ona na 30 metrów nad Wielkim Placem i stanowi najwyższy punkt w grupie świętych budynków, którą archeologowie nazwali "Akropolem". Wewnątrz wykopanego tunelu, głęboko pod powierzchnią piramidy, ze ściany świątyni spode łba patrzy na mnie król-słońce. Starożytni władcy miasta budowali jedną świątynię na drugiej - według aktualnych potrzeb. Około 540 n.e. powstała pierwsza z 4 świątyń wokół małego placu na szczycie Akropolu.

Naturalnej wielkości rekonstrukcja świątyni Rosalila w muzeum w Copan (fot. Wikimedia Commons) 

Twarz króla-słońce ozdabia pierwsze piętro Rosalili - świątyni, która niegdyś była pomalowana na jaskrawy odcień krwistej czerwieni. Jego wizerunek nosi nakrycie głowy z czerwonych, żółtych i zielonych piór kwezala i ary, a zawijaski w oczach nawiązują do wizerunków boga słońca. Majowskie słowa ukryte w elementach rzeźby podają jego imię: K'inich Yax K'uk' Mo', czyli "Olśniewający Słonecznooki Kwezal Ara", pierwszy król Copán.

Trzynaście metrów poniżej podłogi świątyni znaleziono grobowiec króla-słońce, ukryty w jednym z pierwszych budynków zbudowanych na Akropolu. Począwszy od około 426 r. n.e., kiedy K'inich Yax K'uk' Mo' doszedł do władzy, Świątynia 16 została poddana 4 zabiegom przebudowy oraz tuzinowi mniejszych przeróbek i renowacji. Ostatnia faza przypada na rok 775 n.e., na krótko przed okresem, kiedy miasto o powierzchni 520 akrów i ludności około 28 tysięcy osób, zostało opuszczone. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz