niedziela, 4 sierpnia 2013

Odkrycia na wzgórzu El Tlatoani (stan Morelos, Meksyk)

Oryginalny artykuł: Hallan en Morelos entierro y horno prehispanicos

Podczas prac wykopaliskowych na stoku wzgórza El Tlatoani, wznoszącego się na zachód od Tlayacapan (stan Morelos, Meksyk), archeolodzy Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli grobowiec ze szczątkami osoby, którą pochowano z naczyniami ceramicznymi i ozdobami świadczącymi o wysokim statusie społecznym. Badania szkieletu wykazały, że mężczyzna zmarł poprzez ścięcie głowy. Uczeni uważają, że był to wojownik, gdyż w czaszce znaleziono ślady uszkodzenia spowodowanego ostrzem, która to rana zabliźniła się na kilka lat przed śmiercią.

Pozostałości czaszki i ozdób wojownka złożonego w grobie na wzgórzu El Tlatoani
(fotografia INAH)
Archeolog Raúl Francisco Quezada poinformował, że wzgórze El Tlatoani stanowiło część miasta, które przechodziło co najmniej dwa etapy konstrukcyjne, pierwszy w okresie od 200 do 900 roku n.e., a drugi na początku okresu postklasycznego, w latach 1000-1100 n.e. Samo wzgórze zostało tak zmodyfikowane, że dzięki tarasom sprawiało wrażenie wielkiej piramidy. Na tarasach znajdowały się budowle mieszkalne i warsztaty rzemieślników, gdzie znaleziono narzędzia służące do obróbki drewna, gliniane figurki i formy do ich wyrobu.

Pozostałości budowli na wzgórzu El Tlatoani (fotografia INAH)
Archeologom udało się również zlokalizować piec do wypalania ceramiki, jeden z niewielu odkrytych do tej pory na ziemiach stanu Morelos. Piec był wykorzystywany w okresie klasycznym, od 350 do 600 r. n.e. i zachował się w bardzo dobrym stanie. W jego wnętrzu znajdowały się fragmenty ceramiki, głównie saganów, kadzielnic i comali (płytek służących do przygotowywania tortilli).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz