wtorek, 6 sierpnia 2013

Badania grobowca króla Palenque Pakala Wielkiego przy pomocy nieinwazyjnych technik geofizycznych

Oryginalny artykuł: Non-invasive geophysical techniques help archaeologists study Pakal II's crypt. Art Daily 6.08.2013.

Najnowsze badania otoczenia komory grobowej słynnego majańskiego króla Pakala Wielkiego sugerują, że nie była ona pierwszym wybudowanym elementem Świątyni Inskrypcji w Palenque, jak proponował jej odkrywca. Przypuszczenie takie wysnuto na podstawie wstępnych wyników badań uzyskanych za pomocą nieinwazyjnych technik geofizycznych (georadarowych oraz elektrooporowych) w ramach międzynarodowego projektu meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) i Narodowej Rady Nauki i Technologii oraz francuskiego Narodowego Centrum Badawczego (CNRS). 

Świątynia Inskrypcji w Palenque. Jedna z największych mezoamerykańskich piramid, wzniesiona jako grobowiec majańskiego króla K'inich Janaab Pakal w VII w. n.e. Budowę rozpoczął sam Pakal, a dokończył jego syn król K'inich Kan Bahlam. Fot. Boguchwała Tuszyńska.

Badania wykazały, że grobowiec króla K’inich Janaab Pakal, odkryty przez archeologa Alberto Ruz Lhuilliera ponad 60 lat temu, nie spoczywa na skale macierzystej, ale prawdopodobnie na podkładzie z dużych brył piaskowca uzupełnionych kamieniami. Ponadto georadar wykrył dwie anomalie przed Świątynią Inskrypcji, co sugeruje istnienie dwóch podziemnych przestrzeni o długości 2 i 3 metrów.

Według dra Maksima Bano z CNRS, który współpracował z wieloma projektami archeologicznymi w różnych częściach świata, te badania mogą wyjaśnić nie tylko fizyczne aspekty podglebia Świątyni Inskrypcji, ale także wiele sekretów grobowca tak ważnej postaci jak król Pakal. 

Według archeologa Arnoldo Gonzalez Cruza, odpowiedzialnego za prace archeologiczne w Palenque, na podstawie wstępnych informacji z georadaru i tomografii elektrooporowej przygotowany zostanie szczegółowy projekt badań, ponieważ hipoteza o dostępie do grobu Pakala II od frontu budynku wymaga potwierdzenia poprzez bardziej formalne prace archeologiczne przy wsparciu technik geofizycznych.

Replika grobu króla Pakala Wielkiego w Narodowym Muzeum Antropologii w mieście Meksyk. Oryginał składa się z dwóch wielotonowych kamiennych bloków. Fot. Boguchwała Tuszyńska. 
Odtworzony strój pogrzebowy króla Pakala Wielkiego z oryginalną jadeitową maską i ozdobami. Pakal wstąpił na tron w wieku lat 12 i rządził Palenque przez 68 lat do swojej śmierci w 683 r. n.e. Narodowe Muzeum Antropologii w m. Meksyk. Fot. Wolfgang Sauber / Wikimedia.

--------------------
Czytaj także: Miasta Majów: Palenque - Nowe badania "Czerwonej Królowej" z Palenque - Grobowiec z malowidłami w Świątyni XX
--------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz